Снимка: Targovishte Bg
Министърът на туризма в служебното правителство Илин Димитров запозна представителите на бизнеса в Търговище с възможностите по Плана за възстановяване и устойчивост, от които те могат да се възползват, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.
Той подчерта, че област Търговище разполага с много добър потенциал за развитие на туризъм през всички четири сезона на годината, но към момента този потенциал не е достатъчно развит и затова може сериозно да се работи в тази посока, като се включат всички елементи по веригата, в това число и работата на екскурзоводите. Специализираните форми на туризъм като еко, селски и ловен, подчертаване на предимствата на местната кухня и винения туризъм, с представяне на местни сортове лози, в съчетание с посещението на културно-исторически забележителности, може да се превърне в силната страна на региона, смята министър Илин Димитров.
„Културно-историческото наследство, включително древната крепост „Мисионис“, богатите винени традиции в област Търговище са предпоставка за постигане на устойчив ръст на туризма. По данни на Националния статистически институт (НСИ) около 19 хил. са отчетените регистрации на туристи в областта през 2022 г., което е ръст от 13% спрямо предходната година. Това означава, че имаме трайна тенденция за покачване броя на туристите спрямо предпандемичното ниво и се върви към възстановяване, макар още да не са достигнати нивата от 2019 г.“, изтъкна министър Димитров.
С водещо значение за Търговище и района е вътрешният пазар, съобщи министър Димитров. Българските туристи в област Търговище са около 16 хил. през 2022 г. по данни на НСИ, което е дял от 84%. Министърът подчерта, че чрез подобряването на туристическата услуга, развитието на устойчив туризъм и привличане на още гости ще бъдат подкрепени местните общности и ще се даде тласък на икономическото развитие на района.
Подобряване на дигиталното представяне на възможностите за туризъм в областта, проблемът с кадрите и подобряване на туристическата услуга бяха също сред важните теми на срещата. Фокусът беше поставен и на възможностите да се работи върху създаването на туристически пакети за кратки пътувания в региона с акцент върху местната кухня, винени турове и посещение на културно-исторически обекти. Домакините изтъкнаха уникалната географска позиция на Търговище – точно на 100 км от три от големите български градове – Варна, Русе и Шумен.
На неформалната среща присъстваха представители на Местно туристическо сдружение – Търговище с председателя му Тодор Янакиев, който е и член на Управителния съвет на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Към разговорите се включи и археологът от Регионалния исторически музей Стефан Иванов.
Търговище е в близост до културно-историческа дестинация „Стари столици и градове на българските царе и патриарси“, заедно с градовете Велико Търново, Горна Оряховица, Шумен, Плиска, Велики Преслав и Габрово. На 23 километра от Търговище се намира Археологическият резерват музей Велики Преслав, който е в област Шумен. На територията на община Търговище са разположени 31 защитени природни обекти, шест от които са природни забележителности. Тук се намират два от 100-те национални туристически обекта, единият от които е крепостта „Мисионис“. Районът е един от първенците в производството на бели вина и ритуали по дегустация. Търговище е част от 12-те винено-кулинарни дестинации, които Министерството на туризма създаде заедно с Министерството на земеделието.
Туристите са привлечени както от природата, така и от Славейковото училище, възрожденския квартал „Варош“, експозициите на Регионалния исторически музей.
В края на февруари министърът на туризма Илин Димитров проведе неформална среща с представители на бизнеса и в Стара Загора, за да обсъди с тях актуални теми и проблеми, свързани с развитие на града и региона като туристическа дестинация.
Коментари