Кадър: Bulgaria ON AIR
Всеки четвърти българин смята, че 80-те години са били най-доброто време за живеене. Проучването е на "Галъп Интернешънъл" и е направено по поръчка на вестник "Капитал".
За българите най-стабилният хълм на времето се оказват именно 80-те години. Носталгията по това време кара Антон Георгиев от Плевен да направи музей с предмети и автомобили от соца, предаде Bulgaria ON AIR.
"Аз се явявам като спасител на тази история, на социалистическия ни бит, култура и политика", каза Антон Георгиев.
Като причина за по-добрия начин на живот той изтъква позитивите, които са носили 80-те години на миналия век.
"80-те години бяха едни от най-добрите години за България – образование, здравеопазване. Хората успяваха да отидат на почивка и зимата, и лятото, да си купят кола и всичко, което беше модерно за онова време", коментира още Антон.
Изследването на "Галъп Интернешънъл" показва, че за 25% от населението между 36 и 65 години десетилетието между 80-та и 89-та година е любимото време. Според анализа не носталгията по соца, а хубавият спомен по младостта и очакваната промяна са причината за тези резултати.
"Не носталгия по соца ни изниква в съзнанието, когато чуем 80-те, напротив - това е една носталгия към промяна, която предстои", смята политологът Яница Петкова.
За хората на възраст над 66 години по-доброто време е било 70-те, когато са били млади. 90-те печелят само в групата 26-35 години.
"90-те години са силно динамични икономически, политически, социални и са чакани за някои хора", посочи още Петкова.
По-голямата част от младите хора се надяват най-доброто време за тях тепърва да предстои.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Коментари