Кадър: БНТ
Няма завишени нива на амоняк на територията на България, показват данните от мобилната станция на Изпълнителна агенция по околна среда, която беше поставена на границата със Сърбия след като вчера влак, натоварен с амоняк, дерайлира край Пирот.
В "Денят започва" по БНТ Радослава Шоевска, директор на Главна дирекция "Лабораторно аналитична дейност" към ИАОС заяви, че екологичните власти не очакват замърсяването да достигне нашата страна.
Тя допхълни, че амонякът по принцип съществува в природата, а стойностите му, отчетени до гратницата със Събрия са в пъти по-ниски от праговите.
Мобилната станцията, която измерва въздуха, е монтирана максимално близо до границата, така че да може да улови своевременно потенциално замърсяване.
"Имаме стойности, вече в рамките на 10 часа, които показват устойчива тенденция на показатерлите, които са значително под праговите стойности. Няма нищо притеснително към настоящия момент. Ще продължим да наблюдаваме стойностите в рамките на минимум 72 часа и своевременно ще информираме компетентните органи, в случай че има нещо обезпокоително, за да могат да предпиремат дейности. Но не очакваме да има завишени нива", каза Шоевска.
Извънредното положение в Пирот остава в сила след инцидента, при който цистерна с амоняк дерайлира и отровния газ изтече във въздуха. Разследване трябва да установи какви са причините
Сред основните версии са претоварване и лошо поддържана инфраструктура. Около 20 тона е количеството амоняк, което е изтекло. При инцидента пострадаха над 50 души. Има и двама починали, но не може да се твърди, че причината е отравяне с амоняк.
Шестима българи са се свързали с българското консулство. След преглед в болница те са освободени.
Един български гражданин е настанен в болницата в Ниш, но състоянието му е добро и днес се очаква да се прибере у дома.
Пътят към България остава затворен. Мобилни станции на границата ни със Сърбия измерват нивата на отровния газ, но засега не са отчетени превишения.
Коментари