IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
България
17:00 | 10 декември 2022
Обновен: 23:45 | 20 ноември 2024

Вижте в кои области у нас инфлацията е най-висока

Ямбол затъва, Враца изплава

По материала работи: Слав Велев
Вижте в кои области у нас инфлацията е най-висока

Улица "Раковски" в Ямбол вечер/Снимка: Петър Алексиев/Блог за публикации и информация

Покачването на цените у нас се усеща от всички, не еднакво обаче. Това става ясно от проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ). В кои области инфлацията е най-висока и къде парите на работещите са се стопили най-бързо? 

Рекордно висока инфлация и увеличаващ се дял на домакинствата, които трудно покриват разходите си. Това са част от констатациите на националната статистика в годината, в която цените у нас бележат исторически пик.

В същото време според ИПИ ръстът на заплатите изостава средно с 3 пункта спрямо поскъпването. Разликата по области обаче е значителна. Инфлацията се отразява най-слабо във Враца. Сходни са резултатите и във Видин, Благоевград и София-област. На другия полюс остават Смолян, Ямбол и най-вече Разград, където заплатите изостават с повече от 10 пункта от инфлацията.

БТВ направи проверка в три от областите – Ямбол, където трудно се справят, столицата, която е по средата, и във Врачанско, където почти догонват поскъпването.

Във Враца заради АЕЦ „Козлодуй“ статистиката отчита средна брутна заплата от 1614 лв. Но хората усещат инфлацията с пълна сила. Заплатите са по-скоро около 1100 – 1200 лв., казват хора от града. Подобна на средната заплата и над нея  е реална само за работещите в атомната централа.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) в София средната работна заплата наближава 2400 лв. Проверяваме защо хората в столицата усещат инфлацията по-силно от живеещите във Враца.

Подобно възнаграждение месечно изглежда нереално високо за Валентин Христов. Мъжът работи като операционен санитар. Не само, че доходите му не са се увеличили, а и от първо лице забелязва как възможностите ни намаляват.

„Аз работа все повече и повече, препълнена е болницата и виждам как хората не могат да си платят дори консумативите за операцията. Трагедията е голяма“, казва Христов.

Инфлацията усеща и по собствения си джоб – особено при стоките от т. нар. основна потребителска кошница.

Отиваме на другия полюс - там, където поскъпването се усеща най-много. Според статистиката – средната заплата за Ямбол е 1353 лв. месечни. Стигат ли за храна на тричленно семейство?

Николай Велчев е учител по физическо възпитание. Със съпругата си, която също работи, имат едно дете. Според изчисленията им близо 70% от месечния бюджет отиват за храна. Пазаруват малки количества, но по-качествени храни. За вечеря на семейството си днес плаща малко под 30 лв. в супермаркета. Усещат ръста на цените – в някои стоки тройно.

Причина за голямата разлика между областите е в развитието на отделните отрасли в тях, казват икономисти. Във Враца например е развита енергетиката.

„Там, където виждаме най-голямо изоставане, са икономически слаби области. Там говорим за забавяне на заплатите спрямо ръста на инфлацията с 10 пункта. Тоест да речем, че ако инфлацията е 16-17 процента, то ръстът на заплатите е с 10 процента“, обяснява икономическият експерт Адриан Николов. Той напомня, че средната заплата е фактор, който е повлиян от големите разлики в отделните сектори.

„Ако вземем София за пример, ножицата е между над 4000 лв. брутно месечно за IT сектора, до 1000 лв. брутно за хотелите и ресторантите. Във Враца ситуацията е  сходна“, обяснява експертът.

Разлика има не само в заплатите, а и в цените на регионално ниво. Според онлайн платформа вечеря за двама в ресторант във Враца например струва около 50 лв. В София – над 70 лв., а в Ямбол – около 40 лв.. Цената на хлябът в София е около 1,90 лв. ,а в другите два региона – 1,60 лв. 12 яйца в във Враца ще ни струват 3,40 лв., в София – близо 5 лв., а в Ямбол – 3,60 лв.

Официални данни за цените по общини обаче няма – поради което е трудно да се изчисли инфлацията по райони. Друга тревожна тенденция – в нито един сектор повишението на цените не успява да догони поскъпването.

По последни данни – ръст в доходите си са имали 1/3 от домакинствата. Но 75% от тях трудно покриват ежедневните си разходи.

Коментари

Новини Варна