Снимка: Черно море/АРХИВ
Днешният ден е обявен за Международен ден на гражданската авиация. Целта на световния празник е да генерира засилване на вниманието към значението на международната гражданска авиация в социално-икономическото развитие на държавите, и на ролята на Международната асоциация за гражданска авиация за насърчаване на безопасността, ефективността и редовността на международния въздушен транспорт. В момента в Международната организация за гражданска авиациа (ICAO) членуват 190 държави от цял свят.
Днес честваме 113 години от рождението на знаменития български поет Никола Йонков Вапцаров.
Роден е на 7 декември през 1909 година в град Банско. Поета завършва гимназията в град Разлог, след това по настояване на баща си се записва в Морското машинно училище във Варна (1926-1932), по-късно наречено на негово име. Практиката си изкарва първо на кораба „Дръзки”, а след това и на кораба „Бургас”, с който посещава Цариград, Фамагуста, Александрия, Бейрут, Порт Саид и Хайфа. По това време се запознава с идеите на комунистическото движение и става техен последовател.
През 1939 година подготвя единствената си стихосбирка „Моторни песни”, изляза от печат 1940 г. Публикува и други стихотворения, както и разкази, и драма, но те нямат същия успех като поезията му. Същата година се включва активно в т.нар. Соболева акция и събира подписи в нейна подкрепа из Пиринска Македония. Соболевата акция има за цел да накара правителството на България да предостави бази на СССР във Варна и Бургас. Заради тази си дейност, Никола Вапцаров е арестуван, съден и интегриран в Годеч.
Вапцаров е активен член на нелегалната Българска комунистическа партия, през 1942 г. той е осъден на смърт за антидържавна дейност на страната на антихитлеристката коалиция. Посмъртно е амнистиран.
Никола Йонков Вапцаров е световно признат поет, а стихотворенията му са преведени на повече от 70 езика и издадени в над 40 страни.
На днешната дата през 1941 г. Япония напада Пърл Харбър и въвлича САЩ във Втората световна война.
На 7.XII.1858 г. Васил Левски приема монашеско звание и по-късно името Игнатий.
Коментари