До десет пъти може да стигне разликата в разходите на семейство, ако тази година има първокласник. Проверка на “24 часа” в магазините, които предлагат ученически пособия, показва, че подготовката за първия учебен ден може да струва от 100 до 1100 лева.
Най-скъпо излиза, ако родителите решат да купят от най-качествените принадлежности, включително и раница. Ако се придържат към средните цени, им трябват около 200 лв., а ако семейството закупи от по-евтините пособия – 100 лв.
Със 150 лв. може да бъде купена раница от по-висок клас, като в повечето известни вериги това е средната ѝ стойност. Най-често срещаните на пазара са с цена в порядъка на 70-100 лв. Моделите с колелца, или от скъпа марка, са 180-230 лв.
Ако родителите на първокласник решат, че са готови да дадат повече пари за рисувателни пособия, например за марков комплект моливи или флумастери, сумите са трицифрени - от 110 до 370 лв. Стандартните обаче са по 12-15 лв. Несесерите също варират, като средната им цена е около 22 лв., но пълните комплекти могат да достигнат до 50-70 лв.
За нужните в час по математика линии, триъгълници и транспортири - всеки от тях е около 1,50 лв., като по-скъпите, например огъващите се, се продават за близо 4 лв., а комплектът е малко над 10 лв. Гланцовите блокчета, комплекти пластилин, четки могат да излязат около 13 лв., ако родителите залагат на най-често срещаните на пазара. По-скъпите варират, но за горе изброените може да се даде до малко над 50 лв. общо.
Освен всичко изброена един първокласник се нуждае и от нови дрехи и обувки за първия учебен ден, подходящ екип и маратонки за часовете по физическо възпитание и спорт. Тук цените могат да варират доста в зависимост от това дали родителите ще заложат на нещо по-скъпо, или ще щадят семейния бюджет.
Като изключим безплатните учебници на първолаците, останалите помагала, учебни тетрадки и речници се купуват допълнително. Цената за един брой е около 5-6 лв., а за закупуването на всички помагала сумата може да достигне около или малко над 50 лв.
Сметките показват, че помощта, която държавата отпуска за първокласник, може да покрие разходите, ако родителите се придържат към по-евтините варианти. След записване на детето семейството може да кандидатства за финансова помощ от 300 лв., която се превежда на две вноски по 150 лв.
Първата част се дава преди началото на учебната година, а втората - след началото на втория срок, ако детето продължава да ходи на училище и няма повече от 5 неизвинени отсъствия за месец.
Информация за цялостната материална база в училищата трябва да предоставят директорите на Регионалните управления по образование на министерството. Това поиска от тях служебният образователен министър проф. Сашо Пенов.
Министърът забрани всякаква предизборна агитация в училищата.
Информацията му е нужна, за да преценява физическата среда, необходима за обучението на децата.
Как да се организира началото на учебната година, обсъди проф. Пенов с 28-те директори на регионалните управления две седмици преди старта ѝ.
Училищата да не се използват за предизборни изяви, предупреди министърът на директорите на РУО-та. С началото на предизборната кампания и месец преди изборите той настоя политическите влияния да не въздействат върху системата.
“Съгласно законите за държавния служител и за предучилищното и училищното образование системата е деполитизирана. И не бива да бъде обект на политически изяви”, каза още министърът на образованието и науката.
Като една от най-важните предстоящи дейности министърът определи задействането на Механизма за обхват, който изисква съвместна работа на институциите по включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. “На ниво изпълнителна власт вече сме говорили и с други партньори - министерство на труда и социалната политика и МВР”, обясни Пенов.
Коментари