Кадър: БНТ
Народното събрание решава дали да вдигне ветото за Северна Македония. След два дни на провалени редовни парламентарни заседания заради липсата на кворум, в Народното събрание тази сутрин се регистрираха достатъчно депутати и заседанието започна.
Първа точка в дневния ред на народните представители е предложението за Северна Македония.
На практика парламентът може да даде мандат на МС да одобри предложената от френското председателство за преговорна рамка и да вдигне ветото на РСМ.
Условията за подкрепа в предложението на ДБ:
Ефективно изпълнение на договора за добросъседство
Гарантиране на правата на българите в РСМ чрез тяхното вписване наравно с другите народи в Конституцията
Нищо в процеса на присъединяване не може да бъде тълкувано като признание на съществуването на македонски език
Европейски гаранции за изпълнение на условията на България.
На вчерашното заседание на Комисията по външна политика "Възраждане" и "Има такъв народ" гласуваха "против" проекторешението, а от БСП се въздържаха.
Премиерът в оставка Кирил Петков коментира късно снощи в Брюксел, че не очаква днес Народното събрание да приеме окончателно решение по френското предложение, предаде БНТ.
По време на дебатите от "Демократична България" изтъкнаха, че най-силния инструмент за натиск е процеса на преговори. Според съпредседателя на формацията Христо Иванов щом френското предложение е неприемливо за Северна Македония, значи защитава българския интерес.
"България не вдига ветото, България подсилва силата на своето вето. Ако Северна Македония не изпълнява поетите ангажименти пред ЕС, ветото ще бъде със силата на цялото европейско семейство. Като не променят конституцията - няма да видят преговори. Политическият прозорец ще се затвори след няколко дни.", предупреди Христо Иванов, председател на ПГ на "Демократична България".
От ГЕРБ- СДС изтъкнаха, че винаги са осъзнавали, че от стратегически интерес за България е Северна Македония и Албания да бъдат членове на ЕС.
"Ние внесохме проект за решение за преговорната рамка, за да сме сигурни, че България няма да изпусне този исторически момент и няма да изпусне шанса да защитим националните си интереси. Борисов и нашето правителство започна този процес и Борисов и нашите депутати от 47-ото Народно събрание ще го завършат." - заяви Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ- СДС.
Когато Балканите имат проблеми, то Европа има проблеми, посочиха от ДПС.
"Всички балкански държави би било добре да бъдем членове на НАТО и ЕС. Онова, което не направи изпълнителната власт за последната година, защото вместо да обещава - трябваше да направи необходимото, е да внесе в Народното събрание темата за разглеждане. Не се направи това и затова ние от ДПС решихме да поемем нашата отговорност и да внесем темата за разглеждане." - каза Мустафа Карадайъ, председател на ДПС.
От "БСП за България" определиха френското предложение като най-позитивното до момента, но заявиха, че не могат да го подкрепят.
"Когато едната страна се държи по тежък неуважителен начин към страната, която трябва да я пусне, която подпали културния дом в Битоля, чийто министър-председател каза, че това е неприемливо - как ще завърши всичко това, когато отсрещната страна не е готова да приеме тези условия? Предложение, което е дадено преди седмица, следва ли по този бърз начин да бъде в парламента? Всички аргументи, че това трябва да се направи сега, не се вписват в честта и достойнството на българите.", заяви Георги Михайлов от ПГ на "БСП за България".
От "Продължаваме промяната" изтъкнаха, че каквото и да се случи по време на преговорния процес от сега нататък, България може по всяко време да го спре.
"Използваме едно понятие, че майка България трябва да им помага. Когато блудният син се е отрекъл от майка си, трябва ли майката да спре да го търси?" - попита Младен Запрянов ог ПГ на "Продължаваме промяната".
От "Има такъв народ" напомниха, че т.нар. "френско предложение" се различава от заявената българска позиция на Консултативния съвет по национална сигурност.
"Вчера Макрон заяви: ние упражнихме силен натиск. Искам да поздравя премиера Петков! Той работи срещу българската позиция! Няма да имате обществена подкрепа, дори да имате подкрепа в зала. Народните представители ще бъдат национални предатели." - заяви Тошко Йорданов, председател на ПГ на "Има такъв народ".
Изказването му провокира ответни реакции. Председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров попита как това "предателство" е довело до най-доброто предложение, което България е получавала, а Елисавета Белобрадова от "Демократична България" изтъкна, че националният интерес ще бъде защитен днес.
Гледайте НА ЖИВО заседанието ТУК
Коментари