IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
България
10:00 | 7 юни 2022
Обновен: 23:59 | 20 ноември 2024

Нова помощ за украинците у нас: 3 месеца по 365 лв., но за работещи

Сигналите за бедстващи бежанци продължават

По материала работи: Слав Велев
Нова помощ за украинците у нас: 3 месеца по 365 лв., но за работещи

Част от бежанците прекараха броени часове във фургони в Елхово до разпределянето им по бази из вътрешността на страната.

На четвъртия месец от началото на бежанската вълна от войната в Украйна у нас правителството най-сетне задейства една реална програма за интеграция на украинците. От днес започва прием на документи за проект "Солидарност", финансиран от ОП "Развитие на човешките ресурси", пише "Сега". Той е за бърза трудова интеграция на разселени лица от Украйна, като безвъзмездната финансова помощ по проекта е общо 46 594 860 лв.

По проекта ще се изплаща вече обявената интеграционна добавка на работещи бежанци, включваща разходи за наем, режийни и интернет в размер на 356 лв. на месец за период до 3 месеца. За целта украинците трябва да се регистрират в дирекция „Бюро по труда” и да подадат заявленията си, посочват от Агенцията по заетостта. Те ще могат да се включат в субсидирана заетост на минимална заплата за период до 3 месеца, ще получат и психологическа подкрепа, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране за започване на работа.

Всичко това звучи чудесно на теория, но на практика може да се окаже неработещо. За да се ползват парите, хората трябва да покажат веднага договор за три месеца, а не всеки работодател е готов да сключи такъв без изпитателен срок. Това пък кара украинците да се откажат от предложеното работно място.

РЕГИСТРАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИ

Регистрацията в бюрата по труда става с карта за временна закрила, като се попълват документи на български език. От АЗ смятат, че регистрацията ще е по-бърза, ако човек дойде с вече попълнени на български документи - заявление и декларация за регистрация. Но допълват, че може да се отиде и само с документ за самоличност и адресна карта за настоящ адрес, като декларацията за регистрация се попълни на място, докато трудов посредник изготвя заявлението.

Бюрата по труда са поредна наша институция, с която трябва да се опознаят украинските бежанци. Те вече се справиха с Агенцията за социално подпомагане, която плаща еднократна помощ от 375 лв. за посрещане на належащи нужди на семейство. Доброволци казват, че зад почти всеки подаден формуляр стоят усилията на обикновени граждани, които помагат с превод и ориентация в изискванията на нашата администрация.

ЗА РАБОТОДАТЕЛИ

Проектът на АЗ е отворен и за работодатели. Тези, които желаят да наемат лица от целевата група, ще могат да подават заявление за включване в проекта само чрез електронна платформа(link is external). В периода на субсидираната заетост те ще получават средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата (710 лв.) и дължимите осигуровки за сметка на работодателите. За хората, които останат и след това на работа, ще се изплащат стимули, покриващи разходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя.

ЗАБРАВЕНИ ОТ ВЛАСТИТЕ

"Така повече не може. Осми ден вече, 400 души в "Морско утро" (Китен) без изхранване. Само обещания на всички нива, и осми ден само инстантни макарони, вода в бутилки и хляб. Знам, че подобна ситуация има място в още няколко бази в Китен и Приморско". Това написа един от най-активните доброволци в грижата за бежанците - Роман Куваев.

Ангажиментите на държавните почивни бази и лагери към бежанците не са съвсем ясни. "Това, което държавата може да ви предостави в момента като подслон, са държавните почивни бази, в които по принцип летуват служителите на различните ведомства. Тази година почивките на служителите там бяха отменени, за да имаме възможност да подслоним хората, бягащи от война", гласи съобщение в украинския портал, където се публикува всичката информация за бежанците.

„Всички бази, към които се насочват групи за настаняване, отговарят на директивата за прием на ЕК и на условията на ООН. Това е подслон, независимо какъв, храна, вода и хигиенни условия”, каза на 29 май шефката на Агенцията за бежанците Мариана Тошева.

Сигнали за лоши условия по базите периодично се появяват в украинските форуми, но бързо изчезват, явно от страх да не се предизвика гневът на домакините. В края на миналата седмица властите се опитаха да спуснат информационна завеса над случващото се на новите места, където с доста сътресения бяха разпределени украински бежанци. В постове освен за мухъл, течащи покриви, развалени тоалетни, се говореше и за лошо отношение ("не сте туристи, затова нямате право на претенции"), неизвестност и пр.

Още безплатен градски транспорт в София

Столична община се готви да удължи с 4 месеца периода, в който украинските бежанци могат да ползват безплатно градския транспорт в София. Сегашното разрешение изтича към края на юни. Комисията по транспорт в Столичния общински съвет прие днес предложение по темата, внесено от управляващата коалиция ГЕРБ-СДС и от опозиционната „Демократична България“. Този път обаче те са на едно мнение. Вносителите предлагат украинците да могат да се возят на обществения превоз, без да плащат, поне до последната седмица на октомври т.г. По време на обсъжданията стана ясно, че администрацията в града няма наблюдения колко чужденци досега са се възползвали от възможността. Все пак наблюденията са, че това се е случвало доста рядко. Предстои докладът да бъде гласуван и на предстоящото заседание на СОС в четвъртък.

Коментари

Новини Варна