Снимка: Уикипедия
Американският министър на отбраната Лойд Остин се очаква да пристигне в София в следващите часове. Шефът на Пентагона ще се опита да убеди кабинета ни да предостави за Украйна ракетни комплекси за противовъздушна отбрана С-300.
Какво знаем за тях?
С-300 са най-добрите и модерни ПВО системи на въоръжение в Българската армия. Заради високите им възможности и добро състояние ракетите защитават най-важните и стратегически обекти у нас, като АЕЦ Козлодуй и София, пише "ДИР.bg".
Страната ни има общо 10 установки - два дивизиона с по 5 комплекса. Системата е закупена от София през 1988 година, а установките са базирани край Банкя.
Един комплекс е съставен от мобилен ракетоносец с 4 ракети, мобилен радар и команден пункт.
Именно наличието на С-300 в арсенала на армията ни нарежда България на второ място по ПВО възможности на Балканския полуостров. Първа е Турция, която има С-400. Гърция и Румъния са другите страни, притежаващи бройки от С-300.
ПВО системата С-300 е равностойна на американската "Пейтриът", но има някои предимства. Тя покрива радиус от 360 градуса, спрямо 120 градуса на щатската ПВО система.
Ракетите C-300 са базирани на колесни превозни средства, което ги прави силно мобилни и трудни за засичане от противника. Времето за оперативно разгръщане е само пет минути.
Наред с това С-300 е първият ПВО комплекс, способен да проследи до 100 и да порази до 12 цели едновременно.
Радарът може да открива балистични ракети на 1000 километра, крилати ракети на 300 км. Обсегът на ракетата е между 45 и 200 километра, а таванът на полета е изключително висок.
C-300 е в състояние бързо да реагира на възникващите заплахи поради високата скорост на системите за откриване и насочване, изравнявайки фактора на изненадата, благодарение на радарната система за ранно засичане на целите. Ракета 48N6 е основата на огневата мощ на системата. Тя има уникални полетни характеристики и голяма мощност на заряд.
Всяка година Българската армия провежда тренировки със С-300 на полигона край Шабла.
Коментари