Днес отбелязваме 79 години от спасяването на българските евреи. 10 март е определен за Ден на Холокоста - геноцидът над приблизително шест милиона европейски евреи по времето на Втората световна война, като елемент от програма за целенасочено унищожаване, планирана и изпълнена от Нацистка Германия.
На 10 март 1943 г. се дава началото на процеса за спасяването на българските евреи. Тогава пловдивският митрополит Кирил, който впоследствие става български патриарх, и Софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането на стотици евреи от Пловдив към нацистките концлагери.
До края на май 1943 г. България успява да осуети изпращането на 50 000 евреи в лагерите на смъртта.
Във Варна венци и цветя ще бъдат поднесени пред Паметника на благодарността в градинката пред Археологическия музей.
Чрез поднасяне на цветя на Паметника на спасението, намиращ се в парковото пространство между Националната художествена академия и сградата на Народното събрание, днес в 11.00 часа ще бъде почетена паметта на онези достойни българи, които се опълчиха и не допуснаха своите братя и сестри от еврейски произход да бъдат депортирани към нацистките лагери на смъртта.
Ще се положат цветя и в памет на 11 343 евреи депортирани от администрираните от Царство България територии на Северна Гърция, Вардарска Македония и град Пирот.
Председателят на Народното събрание Никола Минчев и народни представители ще участват във възпоменателната церемония по повод Деня на спасяването на българските евреи и почит към паметта на жертвите от Холокоста. На паметника ще бъдат поднесени венци и цветя.
Коментари