IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
България
21:51 | 12 май 2015
Обновен: 06:42 | 31 октомври 2024

Готвим се за бежанци и от Македония

На границата в момента всичко е спокойно

По материала работи: Слав Велев
Готвим се за бежанци и от Македония

Българските служби се подготвят за посрещането на евентуална голяма миграционна вълна откъм Македония. Това съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова след заседание на съвета по сигурност на правителството. То бе свикано от премиера Бойко Борисов заради протестите срещу правителството на Никола Груевски в Скопие и въоръжените сблъсъци в Куманово.

 

На границата с Македония в момента е спокойно и няма увеличение на пътникопотока, обясни Бъчварова. МВР обаче вече било взело всички мерки за сигурността на границите и ограничаване на възможните вълни от бежанци.

 

Съветът е обсъдил възможните рискове и сценарии, подготвени от службите за сигурност, обясни още Бъчварова след заседанието. Освен евентуална бежанска вълна тя обаче не разказа какви са останалите сценарии. Били взети обаче оперативни мерки за осигуряване на националната сигурност на България, успокои вицепремиерът.

 

За опасност Македония да се върне към ситуацията отпреди Охридското споразумение, ако управляващи и опозиция не възстановят диалога, предупреди пък външният министър Даниел Митов, който също говори след Съвета за сигурност.

 

Охридското споразумение от 2001 г. сложи край на въоръжените сблъсъци между албански въоръжени отряди и македонските сили за сигурност, които бяха стигнали до етап на гражданска война. Тогава България подари на Македония стари танкове, които бяха използвани срещу екстремистите.

 

“Не искаме да видим Македония в състоянието ѝ от преди Охридското споразумения, затова призоваваме нашите колеги към отговорни политически действия, към изясняване на обстоятелствата около смъртта на 8-те полицаи и към изясняване на обстоятелствата около изтичащата постоянно информация около подслушаните разговори и записи, които през последните месеци са голямата тема в Република Македония”, заяви Митов.

 

Според него някой трябва да поеме отговорност, трябва да се възстановят доверието и политическата стабилност в страната. “Ще работим с всички наши европейски партньори в синхрон, за да може това да се случи”, допълни Митов.

 

В неделя премиерът Бойко Борисов също отправи съвет за поемане на отговорност и подаване на оставка от страна на македонския министър-председател Никола Груевски. В понеделник пък Борисов обясни, че с Груевски напоследък са в по-обтегнати отношения заради отказа на Македония да подпише договор за разбирателство, с който да се откаже от всякакви претенции към историята на България.

 

Опозиционният лидер Зоран Заев си прави селфи с жители на Куманово, за което бе остро критикуван. Той не посети ранените полицаи и веднага се върна в Скопие.

 

“България е готова да окаже всякакво съдействие и помощ на македонски институции за осъществяване на реформите, които да възстановят доверието на македонските граждани към управлението. Македонските граждани имат правото да искат да имат добро управление. Имат правото да се борят за него и възстановяването на диалога между управляващи и опозиция е първата стъпка”, каза още министър Митов.

 

Това гласи и официалната позиция на Съвета за сигурност, която бе разпространена по-късно през деня от МВнР.

 

Терористи искали да взривят Каменния мост в Скопие

 

Tерористи планирали да взривят Каменния мост в центъра на Скопие. Това признал един от арестуваните от групата, която атакува полицията в македонския град Куманово в събота, съобщи в. “Вечер”. Той имал задача заедно с други екстремисти да пренесат терора и в македонската столица. Акцията трябвало да стане в средата на месеца, а преди това щели да бъдат нападнати цели в Куманово като полицията, съда и болницата.

 

Планът предвиждал много жертви - както полицаи, така и цивилно население. Стратегията била изработена от водачите на групата - косовски граждани, воюващи на страната на Армията за освобождение на Косово и Армията за национално освобождение. Трима от петимата лидери на терористичната група, атакувала Куманово, са арестувани от полицията, съобщи македонският в. “Дневник” вчера. Правителството на Македония обяви, че семействата на загиналите полицаи ще получат по 70 000 евро обезщетения. На най-тежко ранения униформен ще бъдат дадени 40 000 евро.

 

“Отговорните за националната сигурност – премиерът Никола Груевски, вътрешният министър Гордана Янкуловска и директорът на контраразузнаването, можеха да направят много повече, за да не се стигне до това, и трябва да подадат оставки”.

 

Това заяви лидерът на опозиционния Социалдемократически съюз Зоран Заев по повод трагедията в Куманово, при която загинаха десетки хора. Опозиционерът посети Куманово и шокира македонците, след като не прояви никакъв интерес към ранените 38 полицаи от акцията и не ги посети, докато бе в града.

 

Зоран Заев си направи селфита с местни жители и се върна в Скопие

 

Посланици на САЩ, Франция, Италия, Великобритания, Германия и ЕС в Македония изразиха съмнения доколко правителството в Скопие е отдадено на демокрацията и европейските ценности, след като не успява да отговори на обвиненията за злоупотреби с власт. Така натискът над премиера още повече се увеличава след кървавия уикенд, пише Ройтерс. Страната бе обхваната от протести, след като стана ясно, че премиерът Груевски опитал да прикрие полицай, убил младеж през 2011 г.

 

Германската неправителствена организация “Про Азил” призова Берлин да изключи Македония от списъка на “сигурните страни”, чиито граждани не са заплашени с политически репресии. Според организацията при включването ѝ в списъка са игнорирани фактите за ожесточени сблъсъци между македонци и албанци още през 2012 г. и 2013 г.

 

Междувременно някои райони на Скопие останаха няколко часа без ток заради експлозия на трафопост. 

 

Сръбски анализ: Македония ще изчезне като държава

 

Македония е заплашена от ескалация на конфликта, дори и гражданска война, след която повече няма да съществува като държава, твърдят сръбски анализатори в материал, озаглавен “Велика Албания чука на вратата”.

 

Според анализа в сръбския вестник “Блиц” конфликтът, разтресъл Куманово, е резултат от дългогодишните усилия на косовските и македонските албанци за обединяване в една държава на териториите на Балканите, на които живеят албанци.

 

Бившият посланик на Сърбия в Париж Душан Батакович предупреждаваше преди години за опасността от създаване на “естествена Албания”, допълва изданието. “Смятам, че нашите медии и обществеността като цяло трябва с много повече внимание и интерес да следят този процес, който вече е напреднал и който по същество застрашава нашите жизнени национални интереси, нарушава регионалната стабилност и сериозно застрашава крехката стабилност на Балканите”, каза Батакович.

 

Според историка Чедомир Антич процесът, който сега ескалира, датира от 2 години и е резултат от отношението на световните властови центрове към македонската държава. “Всичко започна след заявката за изграждане на “Турски поток”, казва Антич.

 

Бившият шеф на македонската служба за военно разузнаване и контраразузнаване проф. Владимир Пивоваров смята, че проектът за Велика Албания се изпълнява непрекъснато, а международната общност мълчи. “През следващите етапи този проект ще бъде насочен към Сърбия, Черна гора и Гърция, където сега се създават предпоставките за неговото изпълнение”, казва Пивоваров. 

 

ДПС предлага на ЕП резолюция за бърза интеграция на Западните Балкани

 

ДПС ще предложи на партиите от АЛДЕ да внесат резолюция в Европейския парламент за преосмисляне на наложения 5-годишен мораториум на разширяването на ЕС и за ускорено интегриране на Западните Балкани. Това ще стане на регионална среща на лидерите на либералните партии в Европа, която ще се проведе през септември в София. Това обяви лидерът на ДПС Лютви Местан вчера. Той вече е изпратил предложението си с писмо до колегите си в цяла Европа.

 

Ускореното интегриране на Западните Балкани придобива нова сила предвид проблемите в Македония, обясни Местан.

 

Ситуацията в Македония актуализира стойността на българския етнически модел, заяви още Местан. “Нашият модел е алтернативата на гражданските конфликти. Западните Балкани преминаха през кървави конфликти именно защото не успяха да изградят българския етнически модел”, каза още Местан.

 

“ДПС се разграничава решително от едни много странни гласове, които се чуват относно бъдещето на Македония. Категорично осъждаме дори внушенията за нарушаване на териториалната цялост и границите на Македония”, категоричен бе лидерът. “Ние сме за суверенна Македония, която да се развива като демократична държава, в която ще бъдат спазени правата на всички малцинства. Всякакви внушения и идеи за промяна на териториални граници на Македония са не просто опасни, а биха могли да имат и мракобесен ефект”, смята той.

 

ДПС учредява награда за толерантност “Дервиш”, която ще се връчва ежегодно на политици, общественици, дейци на културата, медии, институции и неправителствени организации, които имат най-сериозен принос за утвърждаване на толерантността в обществото. Лютви Местан представи вчера статуетката.

 

Източник: "24 часа"

Коментари

Новини Варна