IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
16:30 | 13 октомври 2021
Обновен: 05:26 | 20 ноември 2024

Спецпрокуратурата проверява "канадеца" Петков

ВМРО сезира ВАС за нарушение на Мария Касимова-Моасе

По материала работи: Слав Велев
Спецпрокуратурата проверява "канадеца" Петков

Специализирана прокуратура уведомява, че още на 24.08.2021 г., въз основа на подаден сигнал по електронна поща, съдържащ твърдения за извършено престъпление от г-н Кирил Петков, в качеството му на служебен министър на икономиката, описани подробно и в статия на вестник „Труд“ от 22.08.2021 г., е образувана прокурорска преписка. Към преписката е присъединена и жалба от гражданин, която съдържа идентични твърдения.

Сигналът за извършено престъпление от общ характер е разпределен на случаен принцип на прокурор от Специализираната прокуратура.

На 15.09.2021 г. наблюдаващият прокурор е постановил извършване на лична проверка по реда на Закона за съдебната власт. Предстои приобщаването на относими към казуса документи, включително и от Конституционния съд.

След приключване на проверката наблюдаващият прокурор ще извърши преценка дали има достатъчно данни за извършено престъпление. 

В същото време ВМРО внесе жалба до Върховния административен съд с настояване да постанови отмяна на решение от 12 октомври 2021 г. на ЦИК. Според партията, причината е неизпълнение на едно от конституционните условия за регистрация като кандидат за вицепрезидент на Мария Касимова-Моасе, а именно че не е живяла в България през последните 5 години.

"За нас от ВМРО има нарушение на чл. 93, ал.2 и чл. 94 от Конституцията на Република България. Според чл. 93 (2), „за президент може да бъде избиран български гражданин по "рождение, навършил 40 години, който отговаря на условията за избиране на народен представител и е живял последните пет години в страната“, посочват от пресцентъра на партията.

Според тълкувателно Решение № 3 по к.д. № 16 от 2000 г. на Конституционния съд това означава, че „Български гражданин, кандидат за президент, е живял последните пет години в страната по смисъла на чл. 93, ал. 2 от Конституцията, когато фактически и трайно е пребивавал на територията на страната през повече от половината за всяка от петте години, предхождащи датата на избора. За живеене в страната по смисъла на чл. 93, ал. 2 от Конституцията се приема и престоят в чужбина за времето, в което български гражданин е изпратен там от българската държава“, допълват от ВМРО.

Коментари

Новини Варна