Варна 11°
fallback
България
09:20 | 3 август 2021
Обновен: 06:32 | 22 ноември 2024

Ще намалят ли депутатите заплатите си?

Въпросът обсъжда временната комисия за Правилника за организацията и дейността на новия парламент

По материала работи: Слав Велев

Драстично намаляване на депутатските заплати ще обсъди временната комисия, която изготвя Правилника за организацията и дейността на новия парламент. Част от предложенията предвиждат връщането на блиц контрола на изпълнителната власт в пленарната зала, предаде БНР.

Редуцирането на месечните възнаграждения на депутатите от три работни заплати на една средна брутна бюджетна заплата или 1570 лева е предложението на „Изправи се БГ! Ние идваме“.

Друга част от предложенията им предвиждат отнемане на транспортните привилегии на народните представители и разрешаване на лекарите да практикуват, въпреки че са избрани за депутати.

Част от новите предложения включват бонусът от 2/3 върху заплатите да се превеждат само по банков път.

Проектоправилата предвиждат връщането на блиц контрола на изпълнителната власт в пленарната зала всеки първи четвъртък на месеца.

Част от предложенията за промяна в правилника гласят в комисиите да няма спадащ кворум и лично да се гласува от членовете без да се делегират права на други представители от парламентарна група.

Времето за изказвания по процедурата „по начина на водене“ се редуцира от 2 на 1 минута по предложение на председателя на Народното събрание Ива Митева с аргумента, че с тази процедура често се злоупотребява.

Проектът за нови правила за работа предвиждат депутатите, напуснали парламентарната си група, да запазват мястото си в постоянните комисии, а съответната парламентарна група да допълва квотата си в комисиите. С това ще се допуска съставът на комисиите са се разширява.

Очаква се членовете на временната комисия по правилника да обсъдят окончателно идеята Народното събрание да няма заседания всяка седмица, а да се редуват през седмица с работата на комисиите.

Автор на статията:
Слав Велев
заплати депутати решение НС комисия намаля
0 коментара
fallback
fallback