Кога да викаме линейка? Каква е разликата между спешни и неотложни състояния? И как се прави триаж в спешната помощ? Гост в "Пулс" е д-р Десислава Кателиева, спешен медик в София и председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ, предаде "Нова ТВ".
По нейните думи спешно състояние е остра или внезапно възникнала промяна на здравето, която може да доведе до смърт или тежки усложнения. За да се прецени дали състоянието е спешно, се прави триаж.
"Медик задава няколко въпроса - в какво съзнание е пациента, нарушено ли е дишането или липсва, ако не се улавя пулс, това е "код червено", обясни тя.
При травматични състояния, пациентът не бива да се пипа. А при задух, пациентът трябва да се постави седнал, за да диша по-лесно.
"Високата температура е спешно състояние основно в детската възраст, а важно е и колко време продължава. Дете с гърч е възможно най-спешния код в медицината. При гърч не се вади езика от устата, изключително опасно е", заяви д-р Кателиева.
Според нея когато дете погълне чуждо тяло и се задави изисква задължителна консултация с лекар.
"Имаме достатъчно спешни лекари, но не са достатъчно млади", смята специалистът.
Тя счита, че е редно личният лекар да не бъдат 24 часа на разположение, но да има изградена структура на неотложни звена.
Коментари