IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
България
20:18 | 26 април 2015
Обновен: 09:05 | 3 ноември 2024

Хапчето за кръвно поскъпва двойно

Производителите обмислят да изтеглят най-евтините си илачи от пазара

По материала работи: Слав Велев
Хапчето за кръвно поскъпва двойно

Евтините хапчета - като например тези за контрол на кръвното налягане, ще скочат двойно, ако предложените промени в Закона за здравното осигуряване минат и на второ четене в парламента. За това алармират от фармацевтичния бранш. Някои от компаниите вече обмисляли и изтеглянето от родния пазар на част от най-евтините си илачи.

 

„Ако законовите промени бъдат приети от депутатите, най-вероятно повечето производители ще предпочетат да изтеглят от списъка със заплащаните от касата лекарства онези, чиято стойност се покриват на 25%. Те или ще бъдат спрени, или ще бъдат пуснати за свободна продажба. И в двата случая това ще бръкне дълбоко в джоба на най-бедните и хронично болни българи", обясни Николай Хаджидончев, председател на асоциацията на производителите на генерични медикаменти.

 

Различно ценообразуване за генерични и иновативни лекарства обмисля здравното министерство. Идеята е стойността на евтините таблетки да се определя като средноаритметичната от трите най-ниски цени в Европейския съюз, а не да се взема автоматично най-ниската. По този начин ще се повиши крайната цена на тези медикаменти, категорични са от бранша. Те уточняват обаче, че скокът ще важи само ако се сключи т.нар. споразумение за контрол на разходите за медикаменти. С него се определя бюджетът на НЗОК за лекарства в следващите 3 г. Ако сумата се превиши, производителите ще трябва да върнат разликата на държавата. В противен случай ще се въведат задължителни отстъпки от 2% до 15% върху всички медикаменти, отпускани с рецепти.

 

Производителите на евтини медикаменти не са съгласни с промените. „Трябва да има контрол над разходите, но той трябва да е прецизиран", настоява Хаджидончев. Причината е, че средната реимбурсация е 25%, ако се дадат отстъпки, тя ще падне до 15% и няма да има смисъл от продажбата на лекарствата. Ако те се изтеглят от пазара ни, автоматично ще се вдигне цената на лечението на хронично болните пациенти.

 

Здравното министерство не вижда проблем във всичко това, тъй като реимбурсацията практически ще се повиши от 25% на 100% за най-евтините лекарства. Освен това т.нар. „връщане на пари при преразход на касата" също не било проблем, защото сумите нямало да бъдат големи.

 

Автор: Vsekiden.com

Коментари

Новини Варна