Методи Лаков Снимка: Телеграф/Монитор
Методи Лаков от село Владимирово, Монтанско, е само на 41 г., но има авторитет на човек, който обича животните и знае как да се грижи за тях, за да са здрави. В село Владимирово, което е разположено в предпланините на Стара планина, когато някой иска за празник да си купи агне, не се колебае, а отива при него, пише "Телеграф", предаде "Монитор".
Защото е сигурен, че ще получи качествено и вкусно месо, добре почистено и точно във времето, за което си го е поръчал. Той е регистриран земеделски производител, притежава и всички останали сертификати, за да продава от фермата си. Според него цената, която дават кланиците в момента на едро, е 5 лв. за кг живо тегло и е цена под себестойност. При това, ако животните са добре гледани. Той продава агнетата си в момента на 7 лв. за кг.
Мохикан
Методи Лаков е от последните мохикани, които отглеждат животните си пасищно. През зимата ги храни с фураж, част от който си произвежда сам върху 200 дка ниви. Агнетата и овцете през зимата са в един от бившите обори на някогашното ТКЗС.
Люцерна
Културите, които отглеждат, са изцяло за храна на овцете и биволите. Повечето декари са засети с люцерна, грах, овес, фий, малко ечемик и др. Количествата, които произвеждат, не са достатъчни, защото годишно са им необходими около 60-70 т концентриран фураж. От края на март тази година вече купуват, защото пролетта е студена и пашата не е достатъчна за животните. В момента царевица и пшеница са на 48 ст. за кг, триците са 50 ст. за кг.
Черна източнофрезийска
Методи Лаков си прави селекция на стадото, като започва с трипородна кръстоска с Черноглава плевенска овца, Източнофрезийска, Аваси. После вкарва кръв от Лакон, сега е с овни от Асаф, но за последното гонене на овцете си е купил от Плевенско Източнофрезийска овца, но чисто черна.
Причината е, че трупчетата стават хубави и тежки. Предпочита да се ориентира към месодайно овцевъдство, защото пазарът на овчето мляко е труден, особено през последните пет - шест години, през които изкупната цена беше 90 ст., обясни той. В момента фирма от Карлово изкупува овчето му мляко на 1,30 лв за кг, и правят с него сирене халуми за износ.
Лакон
Въпреки че Черноглавата плевенска овца си е типична за този район, за него е трудно да я гледа. Причината е, че е порода, която става едра, има овни, които стигат до 150 кг, и е необходима много храна. Лакон, която се смята за по-лесна за отглеждане, в този район на България на трета или четвърта година залинява. Затова сега разчита на Източнофрезийската, по-специално черна, която се очертава като добра месодайна порода.
Трето поколение
Методи Лаков е трето поколение животновъд, а за да се грижи за стадото от 180 овце му помага майка му, бивша учителка. И най-големият му син, който вече е на 16 години. Ако не са те, да съм се отказал, казва Методи. Вече няма хора, на които да разчиташ да пасат животните, да ги доят, никой не иска, е тъжната истина, за която съобщават всички, които все още изкарват хляба си с библейската професия на пастир. Многолюдното семейство има и 15 биволици. Методи има трима синове и една дъщеря, а съпругата му е учителка по литература. Самият той следва в Аграрния университет в Пловдив, но няма време да се дипломира.
Деца
Как се гледат здрави и красиви овце. Най- простият отговор, който Методи ще ви даде, е с обич. Те са ми като деца, просто казва той. За него храна може да няма, но за тях винаги трябва да е подсигурена, става ясно от разказите му. Три пъти скок на фуражите, увеличение на тока е повече от очевидно, че един животновъд трудно може да спечели пари. Въпреки че е в най-силните си години и преминал през изпитания, Методи казва: Нека най-големият ми син да поотрасне, вървя към продажба на стадото и ще се хващам или в строителството, или международен шофьор. Трябва да се изкарват пари, въздиша младият мъж, а от животновъдство е почти невъзможно.
Коментари