Срив на пазара на търговски площи и повишаване на цените на логистичните
Под една трета от служителите работят в офиса, откакто започна пандемията. Това сочи проучване на компанията "Фортън" за недвижими имоти, която представлява у нас "Кушман и Уейкфийлд Фортън", предаде "Стандарт".
Това е и една от причините повечето фирми, които са наели дългосрочно офисни помещения, да се опитат да ги преотдадат. За първи път спадът в търсенето на офиси е довел до отрицателно ниво на усвояване на площи, каквото не е имало и по време на икономическата криза през 2009 година. Проучване на същата компания показва, че 84 на сто от шефовете нямат представа кога ще върнат хората си на работното място в пълно работно време. И това е логично, защото тези мерки зависят от властите. Много от анкетираните коментират, че ще свият бизнеса си, докато не са наясно с окончателното решение на властта.
Очакванията на 60 на сто от бизнеса са работата да продължи от вкъщи и да не се налага да запазват работни помещения. За всеки случай някои освобождават част от етажите, които са заемали и си оставят само по един, за да се редуват работещите в офиса. Мнозина спестяват по този начин и социалните придобивки, които дават на служителите си - пари за бензин, карти за градски транспорт, ваучери за храна или кетъринг.Двойно са нараснали свободните площи в моловете. Според изследването на Фортън, спортните продукти, бързооборотните стоки и обзавеждането за жилището са най-устойчивият бизнес в кризата. Прави впечатление също, че вместо магазини в молове, се търсят логистични площи, с оглед многото поръчки за спедиция по интернет.