Националният електронен регистър за ваксините в България отново не работи. Стартът на системата бе съпътстван от редица главоболия за всички, които се опитаха да се регистрират. След като в началото не можеше да се мине на втора стъпка в сайта, сега пък всички възможни дати и часове за имунизация са пълни.
Не спират хакерските атаки срещу електронната система за записване за ваксинация. Това обяви във Варна здравният министър проф. Костадин Ангелов, цитиран от "Дарик".
"Не мога да разбера каква е идеята на този тип атаки към информационната система. Явно някой много иска ние да се провалим, но няма да се провалим", категоричен бе министърът. Той увери, че във фирмата разработчик „Информационно обслужване” има екип, който работи денонощно и на всеки час се подава информация към здравното министерство.
Записалите се в системата са вече почти 60 хиляди желаещи да се ваксинират. Заявките са съобразени с количеството ваксини, които ще дойдат в страната. Прави се разпределение на дозите там, където е необходимо. До 10 март пък се очаква да приключи ваксинирането на ангажираните в изборния процес, след което ще бъдат отворени зелените коридори.
Системата съдържа всички необходими лични данни за хакерите, за да откраднат самоличността на всеки един регистрирал се. Все още не е ясно как точно са съхраняват и обслужват данните в системата, съобразно изискванията на регламента GDPR (General Data Protection Regulation), приет от Европейския съюз.
„Ваксинирането в страната вече върви с добро темпо. Ако така продължава, до края на лятото ще постигнем това, което се цели”, отбеляза здравният министър.
Мерките не могат ефективно да намалят разпространението на британския подвид на коронавируса, смята проф. Ангелов. Той отбеляза още, че има области в страната, където натискът към лечебните заведения е по-голям. Това са Кюстендил, Бургас, Шумен и няколко лечебни заведения в София. Болниците в страната са осигурени с всичко необходимо и ще издържат на натиска, увери министърът.
Поредно „затваряне“ на цялата страна няма да бъде справедливо към хората. Мерките в страната не могат да бъдат унифицирани, тъй като заболяемостта е различна. В области като Варна и Велико Търново например е под 200 на 100 хиляди души. В същото време има такива, където е 400 на 100 хиляди.
Здравният министър призова да не се избързва с нагласите за отваряне на нощните заведения от началото на следващия месец. „Първи април е много далече. Записано е в заповедта – анализите винаги се правят до последния ден. На 12 часа следим всяко число и там, където е необходимо, прилагаме мерки”, коментира проф. Ангелов.
Коментари