Учениците се връщат в клас с желание. Настроението е като за първи учебен ден. Да, пропуски има – те зависят от възрастта на ученика, ангажираността на родителите с обучението му, от способността му за самостоятелно учене. Това каза в предаването "Още от деня" на БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев.
Той посочи, че няма изоставане спрямо предходните години на скоростта на преподаване на различните теми.
"В 1-ви и 4-ти клас няма по-малко присъствено обучение средно дни от предходни години. 313 училища избраха да учат през юни за сметка на декември и единствено при тях има три седмици тематично изоставане. Но като цяло в начален етап няма такова“, обясни Вълчев.
Той подчерта, че е най-важно прякото взаимодействие с учителя. А изследванията показват, че по-бързо пада мотивацията за учене в електронна среда, губи се и социализацията. В този смисъл е важно учениците да се върнат и се радвам, че това се случва, каза министър Вълчев.
Уточни, че при рязко влошаване на епидемичната обстановка, системата във всеки един момент може да премине към обучение в електронна среда. В момента над 60% от системата учи присъствено. Над 1000 деца в момента имат подадени заявления за обучение в електронна среда, което е 2,4% от общия брой ученици, които са 700 000.
Министър Вълчев заяви, че няма да предлага на Народното събрание отмяна на външното оценяване. То е необходимо.
Той съобщи, че 24% от учителите са заявили желание да се ваксинират. Две трети от тях са ваксинирани.
Възможността за ваксиниране на всеки един учител остава отворена. Основната част от задръжките в учителите e предпазливост.
Коментари