IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
България
12:45 | 16 декември 2020
Обновен: 08:33 | 20 ноември 2024

Доброволната казарма у нас е вече факт

Кой и при какви условия може да служи?

По материала работи: Слав Велев
Доброволната казарма у нас е вече факт

Доброволната казарма у нас вече е факт. Всеки български гражданин до 40 г. по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, може да служи във въоръжените сили за срок до 6 месеца.

Това става възможно с приетите днес на второ четене от 44-ото Народно събрание промени в Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България (ЗРВСРБ), съобщават от Министерството на отбраната.

С промените се създава възможност за изпълнение на срочна служба в състава на доброволния резерв. Това ще става чрез сключване на договор, който осигурява възнаграждение, здравно и социално осигуряване. С увеличаване броя на български граждани с военна подготовка ще се подобри възможността за попълване на запаса на въоръжените сили. Очаква се срочната служба да доведе и до повишаване на интереса и ангажираността на българските граждани към тяхната подготовката за защита на Отечеството.

Промените в закона дават възможност на работодателите да запазват персонала си, като осигуряват неплатен отпуск на работниците/служителите и им позволяват да преминат срочна служба в доброволния резерв.

Измененията позволяват и разширяване на обучението на учениците от нивата на средното образование, като придобиване на умения, свързани със защитата на родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на въоръжените сили.

С промените се дава статут и оперативна самостоятелност на Централно военно окръжие като самостоятелно юридическо лице, което ще способства за по-пълно изпълнение на функциите и задачите му, свързани с изпълнение на разпоредбите от закона.

Другата важна промяна е свързана със Закона за военноинвалидите и военнопострадалите, където се добавя категорията „курсант“. Отчита се, че в хода на своята подготовка курсантите могат да получат наранявания или заболявания, които да ги доведат до състояние на „инвалидност“, но поради липсата на категорията „курсант“ в Закона за военноинвалидите и военноспострадалите, до сега те не попадаха в тази категория. С предложените изменения в този закон, Министерството на отбраната отправя ясно послание за равно третиране и защита на всички категории военнослужещи.

Окончателното влизане в сила на промените ще стане факт с обнародването им в Държавен вестник.

Коментари

Новини Варна