Всички данни, които се предоставят на обществото във връзка с коронавируса, трябва да бъдат аргументирани и обосновани. Това коментира в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ специалистът по медицинско право адвокат Мария Петрова. Тя е изпратила запитване до Министреството на здравеопазването по Закона за достъп до обществена информация. Запитването е във връзка с това какви PCR тестове се използват у нас, до каква степен те дават отклонения е как се отчитат резултатите от тези тестове. Отговорите от здравното министерство са били много общи и в тях почти липсва конкретика, смята Мария Петрова, според която:
От информацията, която получих от министерство на здравеопазването става ясно, че тестовете у нас са от две южнокорейски фирми и, че първият договор, който държавата ни е сключила за закупуване на такива тестове е от 10 април. Това поражда резонния въпрос: "След като извънредното положение беше въведено от 13 март, с какво са били тествани българските граждани от 13 март до 10 април?". Освен това министерството само декларира, че тестовете отговарят на европейските изисквания, но не предоставя информация как трябва да бъдат извършвани тези тестове и не съобщава каквъв е процентът им на достоверност.
Мария Петрова коментира и законовите промени, свързани с работата на управителите на общински и държавни лечебни заведение. Те вече могат да работят само като управители или преподаватели. Мария Петрова каза, че:
Тези промени не са достатъчно разумни и не се знае дали те са в полза, както на лечебните заведение, така и на пациентите. От една страна ограничаваме едни прекрасни специалисти да работят, а от друга страна ограничаваме възможността на пациентите да имат досег до едни от най-добрите лекари. Какво се случва в по-малките населени места, където управителят на болницата обикновено е единственият специалист, примерно по хирургия...?
Още по темата:
Миналата година пневмония отнема живота на създателя на теста Кари Мълис
Коментари