В ловните дружинки в Русенско започва обучение на ловците за разпознаване на африканската чума по дивите свине. Това бе съобщено на днешното заседание на междуведомствената епизоотична комисия в Русе, което бе свикано извънредно заради опасността от разпространение на заразата от Румъния към нашата страна. Русенска област е една от най-рисковите, тъй като е гранична и е със силно развито промишлено свиневъдство.
Започва засилен отстрел на дивата свиня, която е основен разпространител, за да се намали популацията й. От намерените умрели диви свине ще се вземат проби, които ще се изпращат за изследване. Мерките за сигурност включват още маркиране на всички свине, дори отглежданите в отделните домакинства, и регистрирането на всеки обект, колкото и малък да е той. Изготвен е график с дежурства на специалисти от Областната дирекция по безопасност на храните и списък с телефони, на които да се подават сигнали за немаркирани прасета.
На Граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост“ ще се въведе отново дезинфекцията на автомобилите, каза директорът на „Гранична полиция“ в Русе комисар Димитър Чорбаджиев. Забраната за внасяне в страната на свинско месо и колбаси за лична употреба продължава да е в сила.
Круизните кораби, които генерират голямо количество отпадъци, имат забрана от „Речен надзор“ да ги оставят на българския бряг, а фирмата за сметоизвозване ги прибира директно от плавателния съд. Предстои да се разреши въпросът за унищожаването на хранителните отпадъци от животински произход в екарисаж.
Африканската чума по свинете е потвърдена за първи път в Румъния през август 2017 г., а през юни т.г. огнищата на болестта нараснаха значително. До 4 юли са регистрирани 232 огнища, но има съобщения в румънския печат и за появата на нови. Най-близкото до нашата граница е в село Истрия в окръг Констанца. В окръг Тулча, който е най-засегнатият, са унищожени 1715 прасета в малки стопанства и е започнало евтаназирането на 44 580 свине в голяма ферма. Досега нито една страна в Европа, в която е регистрирано нелечимото заболяване през последните 10 години, не е ликвидирала инфекцията.
Monitor.bg
Коментари