IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
21:17 | 1 юли 2018
Обновен: 01:02 | 23 април 2025

Буркина Фасо и Ангола се намесиха в съдбата на Пирин

Кабинетът измоли 11 държави извън ЕС да пресекат критично решение на ЮНЕСКО за плановете за застрояване на парка

По материала работи: Юлиян Атанасов
Буркина Фасо и Ангола се намесиха в съдбата на Пирин

Кабинетът в лицето на екоминистъра Нено Димов и вицепремиера Валери Симеонов прибегнаха до грозен трик, за да проправят път на исканите от "Юлен" промени, които ще отворят за застрояване още 48% от територията на Национален парк "Пирин". Вчера Комитетът за световното наследство на ЮНЕСКО трябваше да приеме решение, в което се призовава българското правителство да не прилага промените от декември 2017 г. в сегашния план за управление на парка, докато той не се подложи на екологична оценка. Освен това световната организация трябваше да поиска пълна екологична оценка на проекта за нов план за управление на парка и да приветства решението на ВАС от май месец, което е в същата посока.

 

Тъй като България в момента не участва в комитета, Димов и Симеонов са "лобирали" 11 други държави да внесат смекчен вариант на това проекторешение. Държавите, които така скандално се намесват в съдбата на националния ни парк, са Азербайджан, Буркина Фасо, Куба, Босна и Херцеговина, Зимбабве, Китай, Танзания, Бразилия, Тунис, Кувейт и Ангола, съобщи коалицията природозащитни организации "За да остане природа в България". Прави впечатление, че нито една от тях не е член на Европейския съюз, а в комитета, който се попълва на ротационен принцип, в момента са Испания, Унгария, както и Норвегия и Австралия. На всичкото отгоре тази година България е единствената страна от ЕС с проблемно място под егидата на ЮНЕСКО, която ще се обсъжда на заседанието.

 

В издействания чрез 11-те държави вариант не се спира изпълнението на промените в сегашния план за управление на Национален парк "Пирин" от декември 2017 г., нито пък се изисква планът да се подложи като цяло на екологична оценка, каквото е по принцип изискването на българското и европейското законодателство. Ще се подлагат само отделните последващи инвестиционни предложения, което е игра на парче от полза само за инвеститора, коментират от "За да остане природа в България". За новия план пък ще се чакат резултатите от съдебното дело, което природозащитните организации водят срещу екоминистерството за необходимостта от екологична оценка. На българското правителство се дава срок чак до юни 2020 г. да докладва какви мерки е взело, а не още на следващото заседание на Комитета на ЮНЕСКО през 2019 г. Решенията на световната организация не са задължителни за българското правителство, но националният парк е под нейна защита и при драстични нарушения може да отпадне от списъка със световното наследство.

 

"Днешното решение на Комитета по световното наследство на ЮНЕСКО показва, че българското правителство е твърдо решено да допусне застрояване на Национален парк "Пирин" и сечи на вековните му гори. "За да остане природа в България" ще продължи да отстоява "Пирин" да бъде непокътнат, използвайки всички лостове на гражданското общество", коментираха от коалицията.

segabg.com

Четете още: Близо 1 милиард лева отпуска държавата за нови кораби за флота

Коментари

Новини Варна