IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
България
19:18 | 16 декември 2014
Обновен: 05:10 | 22 август 2024

МОН иска единни графици за прием на документи на първолаци

Ваня Кастрева: 10% от гимназистите ни са участвали в европейски образователни програми

По материала работи: Юлиян Атанасов
МОН иска единни графици за прием на документи на първолаци

Всеки регион в страната трябва да изготви и оповести единен график за прием на документи на деца за първи клас и за реализирането на дейностите по този прием. Това каза пред журналисти заместник-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева, пише dnes.bg.
Това е препоръка на Министерството на образованието и науката, отправена на срещата с началниците на Регионалните инспекторати по образованието /РИО/.
Да се приемат документи в училищата на бъдещите първокласници от 1 януари е изключително рано, но до 1 януари началниците на РИО трябва да оповестят графиците по региони, каза Кастрева.
Заместник-министрите на образованието и науката Ваня Кастрева и проф. Костадин Костадинов участваха днес в годишната конференция по програмите "Учене през целия живот", "Младежта в действие" и "Еразъм+", организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси.
По време на събитието Кастрева съобщи, че около 10 процента от гимназистите ни участват в различните възможности за ученическа мобилност и специализации в чужбина, предвидени по европейските програми, които се изпълняват от Центъра.
Гимназистите у нас (от осми до 12-и клас) са около 300 000 и чрез тези обучения в чужбина учениците се докосват до чуждите образователни системи, отбеляза Кастрева.
По думите й нашите ученици предпочитат обученията в страни, свързани с интензивно изучаваните от тях чужди езици. Сред тях са Великобритания, Франция и Германия, като изборът на гимназистите е свързан с практическото приложение на знанията, които са придобили в средното образование у нас, обясни зам.-министърът.
При професионалното образование предпочитаните "дестинации" са Германия, Австрия и Швейцария, защото в тези държави те на практика могат да видят връзката между бизнеса и образованието, каза Ваня Кастрева, цитирана от БТА.
Заместник-министърът на образованието и науката проф. Костадин Костадинов заяви, че новата седемгодишна програма "Еразъм+" /2014-20120 г./ има доста голям бюджет - 14,7 милиарда евро. По думите му програмата ще даде възможност на повече от 4 милиона европейци да участват в обучения за повишаване на квалификацията и на уменията им за нова работа, за да бъдат по-конкурентни на пазара на труда.

 

Коментари

Новини Варна