Опазването на природното разнообразие е междусекторен въпрос, защото е свързано с условията на човешкото съществуване. Политиките за опазване на природното разнообразие не трябва да бъдат съсредоточени само в обозначаването на защитените зони, а е необходимо да бъдат включени други политики, особено в селскостопанския сектор. Именно този сектор — както основателно подчертават Комисията и Съвета — оказва най-голям натиск върху земните екосистеми. „Поради това се надяваме, че „приоритетните екологични площи“ и предстоящата реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) също ще бъдат насочени към постигането на целите в областта на биологичното разнообразие“, заяви Луц Рибе, член на ЕИСК, цитиран от пресцентъра на институцията.Комисията и държавите членки трябва да гарантират бързо и последователно изпълнение на стратегията за биологичното разнообразие, по-специално на Директивата за птиците и Директивата за местообитанията, както и на Директивата за водите като важно средство за защита на биологичното разнообразие.
Към момента почти всички защитени зона по „Натура 2000“ са определени. Те обхващат около 18% от площта на ЕС, но много от тези защитени зони все още не се ползват от постоянна правна защита, а само половината от тях имат планове за управление. Това се отдава на неспособността или просто нехайството на част от ЕС и на много от неговите държави членки. „Разбираме, че ЕС е изправен пред многобройни предизвикателства като например Брексит, безработица и тероризъм, по които ние в качеството си на представители на гражданското общество работим рамо до рамо с Комисията. Не бива да забравяме обаче, че биологичното разнообразие е нашата прехрана и че ако ограбването на природата продължи, това ще ни лиши от тази прехрана“, предупреждава Луц Рибе.
ЕИСК счита, че една от основните причини за изоставането от първоначалните цели е фактът, че зоните по „Натура 2000“ се финансират почти изцяло от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР). „В тези два фонда Натура 2000“ се сблъсква с много други проекти, което е в ущърб на усилията за опазване на природата. „Винаги сме предупреждавали за този конфликт на интереси и отново призоваваме Комисията бързо да одобри допълнителен бюджет за „Натура 2000“, базиран върху точно изчисляване на разходите.“, подчертава г-н Рибе. Според експертите са необходими 10 милиарда евро годишно, предимно за компенсации за собствениците на земя или плащане за специални услуги. „Опазването на околната среда е обществено благо и не трябва да се извършва за сметка на собствениците на земя“, заявява ЕИСК.
http://agrozona.bg
Четете още: 2017-а - рекордна по заловена дрога. Крият я в плочки, в пюрета...
Коментари