IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 23°
България
15:23 | 28 октомври 2014
Обновен: 08:08 | 14 септември 2024

40% от наетите по програми за заетост после са без работа

3 на сто успяват да започнат собствен бизнес

По материала работи: Златина Добрева
40% от наетите по програми за заетост после са без работа

Близо 40% от лицата, които са участвали по програми на субсидираната заетост, финансирани с пари от бюджета, не са успели да си намерят работно място впоследствие. Това показва проучване, възложено от Министерството на труда и социалната политика (МТСП), за оценка на активните политики на пазара на труда.
Останалите 60% от участвалите в програми и мерки за заетост на социалното министерство са успели да се реализират на пазара на труда. От тях 21 на сто са продължили да работят в същата фирма, в която са започнали подпомогната заетост, 23 процента са успели да намерят работа извън програмите в реалния сектор, тоест в друга фирма, и около 3 на сто са започнали собствен бизнес.
Една от основните причини за високия процент на хората, които не са успели да намерят трудова реализация след приключването на субсидираната заетост, е високата конкуренция на пазара на труда. Това обясни главен асистент Атанас Атанасов от УНСС, който представи резултатите от проучването.
По негови думи тежките последици от икономическата криза върху трудовия пазар са създали ситуация, при която много хора се състезават за едно работно място, а в този случай работодателят избира само висококвалифицираните кандидати.
В същото време тези близо 40% нереализирали се хора с ниско или дори без образование и квалификации, уточни Елка Димитрова, директор на дирекция "Политики на пазара на труда" в министерството. Тя посочи, че към днешна дата, когато се наблюдава известно раздвижване на пазара на труда, работодателите отново търсят висококвалифицирани хора и така тези без специфични знания и образование продължават да са безработни.
Димитрова обясни, че оттук нататък фокусът на субсидираните програми ще бъде върху осигуряване не само на заетост, но и на обучение на лицата, така че да могат впоследствие да намерят място в реалната икономика.
Проучването прави извода, че въпреки големия процент на хората, които не се реализират след отпадането им от програмите, те повишават доходите им и ги стимулират да търсят работно място. По-неефективните програми не трябва да бъдат спирани, смятат експертите, тъй като те имат социални функции. Те акцентират върху осигуряването на заетост на уязвимите групи – хора с увреждания, хора над 50-годишна възраст и младите под 29 г.
Като най-ефективни мерки и програми се оценяват програмата „Реализация” и „Старт на кариерата”, а сред най-нискоефективните е програмата за асистенти на хората с увреждания и "От социални помощи към осигуряване на заетост", отчита проучването, цитирано от dnes.bg.
Експертите направиха извода, че над половината от програмите са ефективни, защото 40% от лицата са успели да се реализират след тях. Интересен факт е, че процентът на жените, които са се реализирали на

Коментари

Новини Варна