Варна 25°
fallback
Начало
05:40 | 18 май 2014
Обновен: 12:31 | 20 септември 2024

Хиляди посетиха варненските музеи в Нощта на музеите

Хиляди посетиха варненските музеи в Нощта на музеите

По материала работи: manager

Над 4000 гости посетиха Военноморския музей и Парк-музея „Владислав варненчик” в Нощта на музеите. Топовен салют посрещна гостите на Военноморския музей. Средновековното корабно оръдие, произвело изстрела, е част от „арсенала” на Сдружение „Клуб миноносец Дръзки” и е изцяло тяхна изработка, съобщават от пресцентъра на културната институция. 

Членовете на Сдружение „Клуб миноносец Дръзки” бяха и главни действащи лица в ”Училището за моряци”, където заедно с представители на Първи дивизион патрулни кораби от ВМС показваха на малки и големи как се връзват морски възли и как се мята хвъргало. Пъзели с морска тематика, предназначени за най-малките, забавляваха както децата, така и техните родители.

Въпреки проливния дъжд, Представителният духов оркестър на Военноморските сили, с диригент капитан III ранг Мирослав Трифонов, успя да представи част от своя репертоар и беше изпратен с бурните аплодисменти на публиката.

Две прожекции на документалния филм „Вапцаров. Пет разказа за един разстрел” зарадваха почитателите на историко-документалното кино.

На базата на автентични документални свидетелства и архивни кадри, лентата с режисьор Костадин Бонев, представя вълнуващ разказ за емблематичната личност на българския ХХ век, каквато е Никола Вапцаров. Филмът предлага на зрителите по-различна интерпретация на сблъсъка между поетичния талант и личността на Вапцаров, и тогавашната политическа действителност.

В Нощта на музеите Военноморският музей бе посетен от над 2302-ма души.

С изложба на средновековни костюми Парк-музей „Владислав варненчик” посрещна своите гости в Нощта на музеите. Истински средновековни стражи в пълно бойно снаряжение посрещаха посетителите в десетото юбилейно издание на Европейската нощ на музеите.

Точно в 18.00 ч. в залата за временни експозиции бе открита изложбата „Български средновековни костюми“, която сложи началото на вечерта. В нея са включени реплики и илюстрации на облекла от XIII – XIV в. , които разказват за външния вид на населението в България през този период – дребни боляри, граждани и селяни.

Облечена в едно от собствените си произведения, авторът на изложбата Калина Атанасова разказа на гостите за особеностите на българския традиционен костюм и начините на изработка. Много от илюстрациите, включени в изложбата, са правени по оригинални стенописни портрети на боляри, запазени в българските църкви. Портретите са почти неизвестни, тъй като голяма част от тях са в изключително лошо състояние, а някои са стигнали до нас единствено под формата на черно-бели снимки. Същевременно те са сигурно свидетелство за облеклото, накитите и аксесоарите, носени по времето на Асеневци и Шишмановци.

Част от атракциите в музея беше и истинско ретро фото, където малки и големи пробваха реплики на средновековна ризница, меч и щит и се снимаха с тях за спомен. Залите на музея бяха изпълнени с хора, някои от които вече са превърнали посещението в Нощта на музеите в семейна традиция.Само за няколко часа, Парк-музей „Владислав Варненчик” бе посетен от 1720 души.

Черно море

Автор на статията:
manager
0 коментара
fallback
fallback