Учениците създадоха космическа колония, която ще реши проблем, с който редица държави не се справиха
Трудно е да повярваме, че трима тийнейджъри от малката Варна, в малката България са се заели с разрешаването на един от най-сериозните проблеми, с които човечеството се сблъсква – космическото замърсяване.
Звучи ни странно, тъй като не чуваме за това всеки ден, много от нас даже не знаят, че съществува. Три момчета от курсовете по астрономия във Варненската обсерватория обаче са превърнали този проблем в лична кауза. Това са Атанас Ковачев, Неделчо Ласков и Иван Попов, и тримата единайсетокласници в Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ - Варна. В продължение на две години те са провели редица проучвания, свързани с проблема космически боклук. Най-общо казано, това са части от степените на изстрелваните ракети, нефункциониращи сателити, както и останали прахообразни частици от космически апарати. В момента около Земята има 100 млн. частици, парчета и отломки, които оформят около планетата ни гробищна орбита, разказват учениците. Най-големият замърсител на Космоса е Китай, като страната е виновна за 42% от боклука около Земята, следват го САЩ и Русия.
„Това е много опасно, понеже, когато излита космически кораб, може да се сблъска с този боклук. Проблемът е огромен, дори Холивуд направи филм за него“, обясняват момчетата. Те казаха, че има държави, които се опитват да го решат, но действията им са само „на парче“ и неефективни като методите, които замърсяват Земята.
И ето че три момчета от Варна са измислили решение на този проблем, който ни звучи като сценарий от филм. Те са разработили проект, който са нарекли Green Space. Идеята за името идва от познатите ни Greenpeace, а тяхната цел е каузата за чиста Земя да се превърне и в мисия за чист Космос.
Тийнейджърите са проектирали космическа колония, която почиства и рециклира боклука, премахва и минира опасните астероиди, които преминават близо до планетата. Ръководители на проекта са астрономът във Варненската обсерватория д-р Веселка Радева и преподавателят по физика в Математическата гимназия Силвия Захариева.
„Това е една изключително иновативна и напълно реализируема идея“, посочи д-р Радева. Момчетата работят по нея вече 2 години. Те са направили проект на космическа колония, която се състои от 9 пръстена. В централния, който е и най-големият, ще живеят хората. Той представлява малка държава, цялостно общество. В него ще живеят между 15 000 и 16 000 души, като капацитетът е за 20 000. Диаметърът му е 1700 метра и се движи изключително бързо, като прави по 1 оборот в минута. Разделен е на два идентични етажа. По стените са сградите, в които ще живеят хората. Момчетата са проектирали и многоетажни кооперации, търговски центрове, сцени, площади, зелени пространства и въобще всичко, което ни заобикаля в градската среда. „За нас бе много важно хората да водят здравословен живот, тъй като това е изключително условие за оцеляване в Космоса“, обясниха учениците. Затова в този пръстен има много спортни игрища и е обърнато особено внимание на храната. Тя ще се произвежда по изкуствен път, подобно на съвременните оранжерии. Основно ще се ядят мед, водорасли и синтезирано месо, тъй като няма как в колонията да се вкарват животни. Медът е единствената храна, която не се влияе от радиация и не се разваля, казаха момчетата. Иван даде и най-точното определение на този пръстен от колонията. „Това е остров на човечеството в Космоса“. „В този проект са взети
най-новите разработки в науката,
техниката и архитектурата и за да бъдат използвани в колонията, учениците ги доразвиха“, посочи д-р Радева. Обърнато е голямо внимание и на вътрешния дизайн, който е доста нестандартен. За него са изпозлвани всички най-хайтек изобретения, като умен прах и др.
Но все пак да не забравяме, че целта на момчетата не е просто да проектират държава в Космоса, а неговото почистване. За тази цел ще се грижат останалите пръстени. В два от тях космическият боклук ще се събира и рециклира, в други два ще се обработва рудата от астероидите и ще се произвеждат метали. Идеята е събраната „мръсотия“ да се използва за производството на всичко необходимо за колонията. В единия от пръстените ще се произвежда храната, а друг ще е изцяло посветен на изследването на Слънчевата система. Той ще бъде изследователски център, от който ще се изпращат сонди към апарати. Момчетата са проектирали единият пръстен да е само за производство на електроника. В него ще се създават роботи, компютри.
Всичко това е плод на двегодишно проучване на учениците. То включва научно-изследователска част, изследване на всички боклуци в Космоса, тяхното количество и състав. Работата им има и инженерно-техническа част, като момчетата са правили физико-математическа обосновка на избора на място на колонията. Направен е и екологичен анализ на космическото пространство, за да бъдат проектирани най-удачните форми и конструкции на моделите за събиране и преработка на боклуците.
Проектът е издържан от всяка гледна точка
– инженерно, математически и химически, посочи д-р Радева.
Към основната колония ще има и космически чистачи, които ще събират боклука.
От финансова страна проектът може да се осъществи само чрез международно сътрудничество, обясниха момчетата. „Проблемът е толкова важен, че трябва да се създаде институция, която да се занимава само с това, тъй като всички страни имат отговорността освен за запазване на чистотата на Земята, но и около нея“, твърдят учениците. За тях този мащабен проблем е само първата крачка. Те искат да има програма, която да се заеме с почистването на пространството в цялата Слънчева система. Този така далечен от нас проблем е кауза за тях. Затова и проектът е изпратен за участие в международния конкурс на НАСА за проектиране на космически колонии. Момчетата не се интересуват дали просто биха спечелили конкурса. Те искат някой да обърне внимание на проблема с космическото замърсяване и са твърдо решени, ако от НАСА не се прояви интерес, да представят разработката и идеите си навсякъде, където имат възможност.
Наско, Неделчо и Иван са и първите ученици в България, които работят по реална програма на НАСА за наблюдение на опасни астероиди. Иначе са като всички младежи с различни хобита и интереси. Но... амбициите им не са като на всеки. Наско иска да се занимава с космическа архитектура. Планира да продължи образованието си в САЩ или Англия. Неделчо също се е насочил към Космоса, иска да се занимава с аерокосмическо инженерство, като все още не е решил къде ще следва. Едно е сигурно - няма как това да стане в България. Иван пък се е насочил към Германия, където смята да учи физика.
Ученици от курсовете по астрономия във Варненската обсерватория са разработили още 2 проекта, които са изпратили за участие в конкурса на НАСА за космически колонии. В следващите издания на рубриката „Децата на Варна“ ще ви разкажем и за тях.
Деница Литарска
Снимки Пламен Гутинов
Коментари