Доц. Виолин Райков
Български и румънски експерти обсъдиха практики и мерки за намаляване на морските отпадъци по българското крайбрежие на трети тренировъчен курс във Варна. Срещите са част от проект „Мелтеми“, в който участват научни институти и неправителствени организации от България, Гърция, Кипър и Албания. Целта им е да предложат подобрения в законовата рамка за управление на морските отпадъци, както и да ангажират обществото в борбата за намаляване на замърсяването с твърди отпадъци по крайбрежието и в морето.
Проектът „Мелтеми“ е свързан с иновативни решения за намаляване на морските отпадъци и представлява консорциум между три страни от Средиземноморския регион и една от Черноморския - България. Това е едно транслиране на постигнатите резултати от Средиземно море към Черно море. Това каза за Медийна група „Черно море“ доц. Виолин Райков – координатор на проекта от Института по океанология.
По думите му целта на проекта е начертаване на мерки, които да подпомогнат националните мерки конкретно в Черноморския регион и да бъдат предадени на останалите страни. „В Европа има морска стратегия, като една от основните й задачи е изграждането на програма от мерки. Тя касае всички аспекти на околната среда, в частност ние се занимаваме с отпадъците“, уточни експертът, отбелязвайки, че мерките са и транснационални, тъй като и проблемът е транснационален.
„В тренировъчните курсове правим и ролеви игри. От нашите резултати най-големият замърсител по плажовете към този момент са фасовете от цигари и капачките. Примерно хората насочват по някакъв начин вниманието към подобряване събирането им - поставяне на кошове за отпадъци, дори забрана за тютюнопушене по плажовете, като една от възможните мерки, които може да бъдат предприети. Друго възможно решение е рециклирането“, каза още доц. Райков.
Той изтъкна туризма като един от основните замърсители. По неговите думи редица мерки и документи регулират предаването на отпадъците от корабите, там контролът е много строг, но проблем остават битовите отпадъци в резултат на туризма.
Експертът отбеляза още, че предстои да влязат в сила две директиви – едната за използване на еднократна пластмаса, а другата се отнася до това пристанищната инфраструктура да приема отпадъците от корабите.
Наборът от мерки, които могат да помогнат за намаляване на твърдите отпадъци по плажовете, по крайбрежието и в морето, са няколко типа и могат да бъдат приложени на различни нива. Това каза Александър Шиваров – Черноморска мрежа на НПО, и посочи като една от тях почистване на плажове и ангажимент от страна на общините там, където няма концесионер.
По негови думи голямо разбиране от страна на държавата е срещнало въвеждането на система за депо на стъклен и пластмасов амбалаж. Ако има система, чрез която те да бъдат предавани обратно в магазините с малка сума от порядъка на 0,20 лв., 0,50 лв., това би намалило струпването им и попадането им в природата. Като друга мярка Шиваров посочи отпадъци, които са извадени от морето от рибарските кораби, да има къде да бъдат депонирани.
Предстои наборът от мерки да бъде предложен на ресорните институции – Басейновата дирекция и Министерството на околната среда.
Черно море