IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
17:54 | 6 февруари 2017
Обновен: 12:08 | 10 април 2025

Момичетата във Варна по-често посягат към амфетамини

Момчетата си падат по марихуана, показва проучване

По материала работи: Слав Велев
д-р Борислав Станчев, гл. експерт "Превенции" в община Варна

Момичетата по-често посягат към амфетамини, докато момчетата предпочитат марихуана. Заключението е от съвместно изследване на общинската дирекция „Превенции“ и клиниката по токсикология. Момичетата са по-склонни да експериментират, затова предпочитат амфетамините, отбеляза в студиото на сутрешния блок на телевизия „Черно море“ „Утро в нашия град“ д-р Борислав Станчев, гл. експерт "Превенции" в община Варна. Той разказа за случай на 11-годишно момиче, което е посегнало към амфетамини. „То е родено и отгледано от майка, зависима от наркотици. Според мен ще се сблъскваме все по-често с подобни случаи, защото нашите стари пациенти отпреди 15 години вече са родители и те отглеждат децата си в една проблемна и доста рискова среда. Този феномен е познат вече в Западна Европа и САЩ, ние тепърва се сблъскваме с него. Това поражда стрес, тъй като до този момент нямаме необходимия опит нито като професионалисти, нито като институции, нито като нормативна уредба, за да работим с деца в толкова ранна възраст, които употребяват твърди наркотици“, отбеляза д-р Борислав Станчев. Той допълни, че международната практика е такива деца да се извеждат от рисковата среда и да се настаняват при обучени приемни семейства, но до момента в България няма такива с нужната подготовка. 


Д-р Борислав Станчев уточни, че пикът в употребата на наркотици сред младите хора обикновено е във възраст между 18 и 35 години. В 85 до 90 % от случаите посягат към марихуана, следват амфетамини и метаамфетамини, кокаинът е на трето място заради по-високата си цена. Високи нива по 3-5% в различните възрастови групи има употребата на екстази. Много по-малко в сравнение с предходни години са младите хора, посегнали към хероин. Въпреки това д-р Борислав Станчев алармира, че това е едно латентно състояние. „Имаме голямо притеснение, че покрай амфетамини или метаамфетамини, екстази и марихуана може да настъпи ренесанс на употребата на хероин, защото за експериментиращото поведение е характерно това не да останеш само на едно вещество, а да се разходиш по различния спектър от вещества. Това е много опасно, защото човек може да стане зависим от хероина за много кратък период - в рамките от 30 до 50 дни“, уточни той.


Коментарите на д-р Борислав Станчев са по повод проучване на Световната здравна организация, според което българските младежи са на челните места по употреба на алкохол, цигари и наркотици. „За хлапетата е типично да експериментират с различно поведение. От една страна търсят нови усещания и вълнения, от друга страна те тестват и границите. Когато няма кой да постави граници, в един момент нещата могат да излязат извън контрол. Това виждаме в момента. Този контрол започва от семейството, след това минава през институции, през обществото и това поражда усещането за самоконтрол в младите хора, а от там и за зачитане на закона. В момента този самоконтрол при тийнейджърите не се изгражда и когато станат на възраст 18-25 години, вече виждаме и зависимите поведения, виждаме и сериозните правонарушения. Специално в България се намесва още един фактор и това е бедността.Тогава нещата стават изключително трудни. Тийнейджърите не са стимулирани да учат и да търсят добра работа, защото знаят, че при всички случаи ще получават ниско заплащане. Губи се всяко очакване за позитивно бъдеще. Закотвянето тук и сега означава много алкохол, наркотици и секс“, коментира експертът от общинската дирекция „Превенции“. 


През 2016-а 135 са възпитателните дела срещу 156 малолетни и непълнолетни. Цифрата е малко по-висока спрямо 2015 година. Най-висок по традиция е делът на кражбите, следват притежанието на наркотици и телесните повреди. „Важно за нас е, че няма тежки престъпления срещу личността като блудство, изнасилване, опити за убийство и убийство. През 2016-а има намаление на броя на кражбите, но случаите на притежание на наркотици са двойно повече“, каза още д-р Борислав Станчев. 


Полина Петрова, Иван Барбов

 

Четете още:
Момичетата във Варна по-често посягат към амфетамини

 

Целия разговор в студиото на сутрешния блок на Телевизия "Черно море", вижте тук:
"Щрихи от утрото" (6.02.2017) - 11-годишни се друсат с амфетамини във Варна

Коментари

Новини Варна