IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
17:21 | 30 март 2019
Обновен: 13:29 | 8 ноември 2024

Мей гледа към четвърти опит за Брекзит сделка

Депутатите в петък отхвърлиха сделката за май

По материала работи: Слав Велев
Мей гледа към четвърти опит за Брекзит сделка

Британският премиер Тереза ​​Мей от днес обмисля възможен четвърти опит за сключване на споразумение за Брекзит чрез парламента, съобщава АФП.

 

Депутатите в петък отхвърлиха сделката за май, макар и със значително по-ниска разлика от предишните два случая през януари и март. "Ние вярваме, че най-добрият начин да се уважи референдумът е да се постигне сделката", заяви председателят на консервативната партия Брандън Луис.

 

Отбелязвайки нарастващата подкрепа за сделката си, въпреки поражението, говорителят на Мей заяви пред репортери: "Най-малкото вървим в правилната посока".

 

 

Депутатите трябва да се съберат отново в понеделник, за да обсъдят възможни промени в сделката, които да гарантират, че тя ще бъде приета, включително подкрепа за по-тесни икономически връзки с Европейския съюз след напускането на Великобритания.

 

Правителството се противопоставя на преразглеждането на своята стратегия за Брекзит и Мей посочи в петък, че всякакви варианти все пак ще изискват първо подкрепа от парламента за споразумението за оттегляне.

 

Споразумението дава възможност за дълъг преходен период, който временно ще запази статуквото, за да даде възможност на гражданите и фирмите да се адаптират към бъдещите отношения между Великобритания и ЕС.

 

Три години след като Великобритания гласува за напускане на ЕС в исторически референдум, процесът е блокиран от проблеми между правителството и парламента.

 

Хиляди протестиращи, се събраха пред парламента в петък и обвиниха обвинят депутатите, че са предали Брекзит, като са го отложили.

 

Поддръжниците на Брекзит в партията на Мей се противопоставят на сделката, защото смятат, че тя не стига достатъчно далеч в прекъсването на връзките с Брюксел, докато искащите оставане са за по-тесни връзки с ЕС, като Норвегия или Швейцария, а някои биха предпочели Брекзит да бъде напълно спрян.

 

Консерваторът депутат Ники Морган, бивш министър на кабинета, коментира радио БиБиСи, че правителство на националното единство може да бъде необходимо, за да прекъсне безизходицата. "Имаше периоди в нашата история, когато имахме правителства на националното единство или коалиция за един много специфичен въпрос", обяснява тя.

 

Великобритания трябваше да напусне ЕС в петък, дългоочакваният 29 март - "Ден на независимостта", но с парализата в парламента Мей поиска миналата седмица от европейските лидери отсрочка с още малко време.

 

Сега тя е изправена пред необходимостта да обясни какво се случва след това, след като председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск обяви среща на високо равнище в Брюксел на 10-ти април.

 

ЕС определи краен срок, 12-ти април за решение, с два вероятни варианти: Великобритания изобщо не сключва сделка или се съгласява с продължително удължаване, за да даде време за нов подход.

 

Премиерът заяви, че ще бъде "неприемливо" избирателите да участват в изборите за Европейски парламент през май.

 

Депутатите многократно са отхвърляли резултата "без сделка", страхувайки се от катастрофа, ако Великобритания прекрати връзките с най-близкия си търговски партньор без план. Това обаче остава правна опция по подразбиране. След гласуването, ирландският премиер Лео Варадкар коментира, че това е "нарастваща възможност".

 

news.bg

 

Коментари

Новини Варна