IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
11:56 | 29 октомври 2018
Обновен: 21:10 | 5 април 2025

Френски университети се представиха пред ученици и студенти във Варна

През морската столица премина „Пътуващ салон на образованието 2018“

По материала работи: Ставри Таргов
Снимки Ели Маринова.

Пътуващият салон на образованието, който се организира от Френския институт в България, премина през Варна. По време на проявата беше представено френското висше образование и начините, по които българските ученици и студенти могат да станат част от него.

 

Със салона се откри кандидат-студентската кампания за учебната 2019/2020 година. На него на едно място се събраха френски висши учебни заведения и представители на франкофонските програми у нас, като това даде възможност, както за директен контакт с бъдещите студенти, така и за развитие на междууниверситетско сътрудничество.

 

„Основната цел е да се представят пред българските ученици и студенти възможностите да следват във Франция, било в университети или висши училища, както и в български университети с франкофонски програми.

 

Учениците имат възможността да започнат своето висше образование в България и след това да се прехвърлят във Франция или да стартират още от самото начало там“, сподели Ерик Перотел от представителството на Френския институт във Варна.

 

На салона се представиха шест френски висши учебни заведения, както и девет български, които имат франкофонски програми. „Ако трябва да съм честен, таксите в университетите остават една от спънките за българските кандидат-студенти и ученици, както и стандартът на живот във Франция, но тук на един от щандовете имаме асоциация, която помага да се намерят жилища за студентите. Също така френската държава дава възможност за стипендии, които се получават от втората година на следване“, призна още Перотел.

 

 

„Във Франция има два големи типа учебни заведения – университетите и специализирани висши училища и институти, като при тях има разлика в таксите. Университетите обаче са държавни и те са абсолютно достъпни за всички. Официалната такса е 188 евро за първата година, но не бива да се подценява учебното заведение заради тази ниска такса.

 

Трябва да се знае, че френската държава има много твърда политика в това отношение. Един студент плаща 188 евро, но на практика той струва на държавата 10-12 000 евро на година.

 

Ежегодно Франция отделя 20% от бюджета си за образование и това позволява на чуждестранните студенти да се възползват от тази възможност. Освен това от втората година българските студенти във Франция имат възможност да кандидатстват за стипендиите по социални критерии. Няма български студент, който да не я получава“, обясни пък Бисера Коларова от „Кампус Франс“.

 

В момента във Франция следват около 1500 българи. „Дълги години имам контакт с френските учебни заведения. Както виждате, те идват на нашите събития. Правят го точно поради това, че искат българските ученици и студенти в своите редици. Те смятат, че българите са с много добро езиково ниво, с много добра база на предварителни знания, а освен това много бързо се адаптират.

 

В общи линии българите са един контингент, който е силно търсен от френските учебни заведения“, допълни Бисера Коларова.

 

След Варна пътуващият салон на образованието ще гостува в Солун, Прищина, Тирана, Сараево и Белград.

 

Никола Димитров

 

Коментари

Новини Варна