Как да се спре изтичането на медицински кадри в чужбина? Това е сред основните теми на кръгла маса по проблеми на здравеопазването, която се провежда в Юнашкия салон във Варна. Форумът е организиран от общинската дирекция „Здравеопазване“ в партньорство с Медицинския университет, Българския лекарски съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Недостигът на медицински кадри е проблем на всички здравни системи по света. Нашата задача е да планираме дейностите на населението и пълноценното изразходване на средствата. Затова трябва да набележим стъпките за действие, каза в приветствието си доц. Антоанета Цветкова, председател на постоянната комисия по здравеопазване към ОбС – Варна. Поканили сме на форума всички заинтересовани страни и съсловни организации. Целта е да изработим общинска здравна стратегия, която да гарантира равен достъп на хората до качествени медицински услуги, добави тя.
Подобен форум е първият по рода си, задачата е да проследим процесите в общинското здравеопазване. Особено във времето, когато се подготвя рамката за бюджет 2018, каза в приветствието си зам.кметът на общината Коста Базитов.
Трябва да си дадем ясен отговор за причините за изтичането на кадри в чужбина, да откроим приоритетните проблеми и решенията за тях. Целта е създадем обща стратегия, която е научно-обоснована с помощта на експерти, добави той.
Трябва да проведем сериозен задълбочен разговор за липсата на кадри, която стана реалност и при нас. Много общини ползват нашия опит, който е пилотен в много отношения, каза зам.председателят на ОбС – Варна, д-р Лидия Маринова.
Учебните и детските заведения са здравно осигурени на 100%, Варна подготвя добре и млади кадри, но те не остават в България. Трябва да посочим пътя за решаването на този проблем, благодарение на партньорството с МУ.
С тяхна помощ инициирахме промени в наредбата за хранене на децата, променихме и думичка в Закона за лечебните заведения, която позволява да помагаме на болници и ДКЦ. Нека открито да говорим за проблемите и да набележим нужните решения, призова д-р Маринова.
На територията на община Варна функционират 113 здравни кабинета в детски градини и училища, в които за живота и здравето на децата и учениците се грижат 160 медицински специалисти (лекари и медицински сестри).
Работят 12 общински детски ясли, разположени в различни райони на града за деца от 1 до 3 години. Към дирекция „Здравеопазване“ са ангажирани 6 здравни медиатори, които посредничат в процеса на осигуряване на достъп до здравни услуги на представители на уязвими малцинствени групи, заяви нейният директор Анастасия Георгиева.
Общината работи активно за подобряване на условията на труд и повишаване на мотивацията на медицинските специалисти.
През 2018 г. се предвижда организиране на допълнителни обучения, които да подобрят знанията и квалификацията на здравните кадри в детското и училищно здравеопазване, допълни тя.
Ставри Таргов
Снимки Пламен Гутинов
Коментари