Обучени медицински сестри с опит в операционните зали, в реанимациите и в детските отделения стават болногледачи в Германия или Великобритания. Това заяви в сутрешния блок на тв „Черно море“ с водещ Иван Барбов председателят на районната колегия на Българския лекарски съюз във Варна проф. д-р Радослав Радев.
Така губим безвъзвратно мозъчен и професионален кадрови ресурс, каза с горчивина той. Причината – по-доброто заплащане в развитите европейски държави. Медицинският университет във Варна има 4 филиала, в които се подготвят достатъчно медицински сестри, а недостиг има постоянно. Живеем в условията на пазарна икономика, според която, за да получиш нещо, трябва да платиш, коментира шефът на бялата гилдия във Варна.
Има цяла наука за това как да се мотивират кадрите, за да не гледат в други посоки. Едното решение е чрез осигуряване на възможност за развитие(специализации), другото - чрез добър финансов статус. Лекарят да не мисли за нищо друго освен за лечението на своите пациенти. Това го има в Хипократова клетва, но означава добри условия на работа, липса на финансови и други проблеми , каза още проф. Радев.
Той изрази съмнение, че заложените в бюджет 2018 за здравеопазване 407 млн. лв. повече от т.г. ще подобрят работата на системата. Според него нашата НЗОК дължи 360 млн. на чужди каси за лечение на български пациенти и тези пари ще се вземат оттам.
Лошото е, че от 11 години клиничните пътеки не са преоценявани въпреки промените в цените на тока, водата, горивата. Насажда се и ненавист към лекарите. Трагичното е, че се слагат лимити на болниците, сякаш ръстът на заболяванията може да се регулира с ограничения. И след това НЗОК не заплаща изработеното от лечебните заведения.
В резултат се стига до натрупване на задължения, които обаче са на НЗОК и държавата към болниците, а не обратното, обобщи проф. Радев.
Ставри Таргов
Още по темата "Щрихи от утрото" (6.11.2017) - Кои трябва да се приоритетите в бюджета за здраве през 2018 година?
Търсят противодействие на изтичането на медицински кадри в чужбина
Коментари