България е едно малко късче от рая. В това райско късче е и моя роден град Варна-град на черноморски гларуси.
Разположението на града по северното крайбрежие на Черно море, както и богатите природни ресурси го превръщат в един от най-известните курортни центрове в Европа и най-големия в черноморския регион. Едновременно с това, той е пресечна точка на пътя между Средния изток и Западна Европа. Заради историята и икономическото и културното му значение, често го наричат „Морската столица на България“. Морската гара, Морската градина, Катедралата, Аспаруховия мост, Археологическия музей, Планетариума, Дворецът на културата и спорта, Фестивалния конгресен център, Римските терми са малка част от забележителностите на Варна. Морската градина е един от най-известните символи на града. Почти няма гражданин и посетител на Варна, който да не се е разходил по нейните красиви алеи, да не се е насладил на прекрасната панорама към морето и пристанището от някоя пейка, дишайки свежия въздух, обогатен с кислород от многобройните и добре поддържани растителни видове. На нейна територия се намират и някои от най-важните културни забележителности, като Военно-морския музей, Делфинариума, Летния театър, Зоопарка и Планетариума. И да не сте любители на археологическите руини и да не виждате в тях нищо повече от купчина стари камъни, със сигурност ще останете впечатлени от Римските терми във Варна. Те са много добре запазени останки от най-големите антични бани на Балканския полуостров. Драматичният театър „Стоян Бъчваров“ е сред културните и архитектурни символи на морската столица. Варна побеждава в надпреварата за Европейска младежка столица 2017 г. Градът е кандидат за Европейска столица на културата 2019 г.
Особено е приятна разходката по главната улица, осеяна с ресторантчета и кафенета, която води директно на плажа. Обичам плясъкът на вълните в брега, крясъците на чайките, аромата на ветреца, който носи мириса на водорасли. Обичам да гледам необятната морска шир, водата-синьо-зелена, белите пенести гребени на вълните, как се носят весело и игриво, гонейки се по брега и после пак и пак...
Безкрайната морска шир винаги е притежавала неописуемо очарование, но и тайнственост, с която ни привлича като магнит. Тръгвам по улицата и пред мен изникват случки, смях и разбирам колко ще ми липсва всичко, ако напусна родния си град.
Вероника Пламенова Кираджиева,
СУ „Пейо К. Яворов-Варна“, X a, 16 г.,
Четете още:
До 31 януари изпращайте есета за Конкурса на Медийна група Черно море
София Филева: Защо да остана във Варна?
Габриела Жекова: Защо да остана във Варна?
Гергана Тодорова: Защо да остана във Варна?
Ипек Алиосман: Защо да остана във Варна?
Емил Йорданов: Защо да остана във Варна?
Лу Бросар: Защо да остана във Варна?
Виолета Богданова: Защо да остана във Варна?
Радина Узунова: Защо да остана във Варна?
Никол Щерева: Защо да остана във Варна?
Маргарита Серебрянник: Защо да остана във Варна?
Живеслава Делидобрева: Защо да остана във Варна?
Десислава Янчева: Защо да остана да живея във Варна?
Йоанна Колева: Защо да остана във Варна?
Катерина Атанасова: Защо да остана във Варна?
Стела Начева: Защо да остана във Варна?
Георг Начев: Защо да остана във Варна?
Радостина Желязкова: Защо да остана във Варна?
Теменуга Калчева: Защо да остана във Варна?
Камелия Панайотова: Защо да остана във Варна?
Кристияна Кирилова: Варна – брегът на вдъхновението
Илиян Кънчев: Защо да остана във Варна?
Десислава Цолова: Защо да остана във Варна?
Миглена Танчева: Защо да остана във Варна?
Десислава Василева: Защо да остана във Варна?
Станислава Иванова: Защо да остана тук? Нямам развитие тук!
Иванна Иванова: Защо да остана във Варна?
Коментари