IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
09:49 | 29 декември 2018
Обновен: 22:03 | 13 ноември 2024

8 съвета как да хвърляме пиратки, за да няма неприятни инциденти

Възпламеняването на бомбички и фойерверки не е безопасно развлечение

По материала работи: Борис Проданов
8 съвета как да хвърляме пиратки, за да няма неприятни инциденти

По повод наближаващите новогодишни празници от МВР напомнят, че увеселителните пиротехнически изделия не са невинна играчка, а съдържат взривни вещества или взривна смес от вещества.

 

Фирмите и търговците, които търгуват с подобни изделия трябва да имат разрешение от МВР, както и да разполагат със специално изградени за този вид стоки складове и магазини. Забранено е търговията с тези изделия да се извършва на открито - по базари, сергии и павилиони.

 

В складовете и магазините с разрешение за търговия на увеселителни пиротехнически изделия те се излагат на закрити лавици или под стъклен похлупак.

 

Изделията трябва да се съхраняват и продават само в оригиналната заводска опаковка и да бъдат придружени с инструкция за употреба и безопасност на български език. Забранява се продажбата на видимо повредени пиротехнически изделия (разкъсана опаковка, фитил и др.).

 

Според степента на опасност пиротехническите изделия се разделят на следните категории:

 

1. Фойерверки - забранени за продажба на лица под 12 години

 

2. Сценични пиротехнически изделия - забранени за продажба на лица под 16 години

 

3. Други пиротехнически изделия - забранени за продажба на лица под 18 години

 

За безопасното отпразнуване на Нова година от МВР дават следните съвети:

 

1) Пиротехническите изделия да се купуват и използват само от пълнолетни лица.

 

2) Използвайте само изделия, които съответстват на стандартите за безопасност и са придружени с инструкции за правилна употреба.

 

3) Фойерверките изстрелвайте само от подходящи места, където няма да представляват опасност за вас и околните.

 

4) При индикации за дефект оставете пиротехническото средство да престои там, където е паднало, поне за 5 минути. Залейте с вода, за да обезвредите.

 

5) Фойерверките не се насочват към лицето и тялото на човека. Забранява се правенето на експерименти с цел увеличаване на ефекта, засилване на шума и т.н.

 

6) Употребата на пиротехнически изделия е забранена в превозни средства, закрити помещения, в близост до леснозапалими материали, както и в районите на болници, детски градини, училища църкви и приюти и др.

 

7) Не паркирайте автомобила си под терасите на блока, защото може да бъде повреден от ваши съседи с бомбички, пиратки или други пиротехнически изделия.

 

8) Забранена е употребата на огнестрелно оръжие не по предназначение.

 

Възпламеняването на бомбички, пиратки и фойерверки, както и на самоделно направени такива не е безопасно развлечение. Когато при възпламеняване се зареждат в ръка или близо до лицето и косата и се употребяват в закрити помещения, могат да предизвикат локални изгаряния и травми. Травми на крайниците може да предизвика и натискането им с крак.

 

Ако пиратките се съхраняват по няколко в джоба на дреха, от триенето могат да се запалят и да причинят изгаряния. Особено опасна е практика да се възпламеняват пиратките, след като се поставят в бутилка или друг съд. Детонацията в тясното пространство разбива бутилката и отхвърчащите стъкла могат да причинят сериозни наранявания на хората в близост. Особено опасно е и паленето на пиратки със запалка.

news.bg

Коментари

Новини Варна