IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
07:15 | 28 декември 2016
Обновен: 21:35 | 12 април 2025

Отбелязваме Международния ден на киното

На този ден през 1895 г. в парижкото „Гран кафе” се състои първата платена публична прожекция на братята Люмиер

По материала работи: Пламен Янков
Отбелязваме Международния ден на киното

Всяка година на 28 декември светът отбелязва Международния ден на киното. На този ден през 1895 г. в парижкото „Гран кафе” се състои първата платена публична прожекция на братята Люмиер (Огюст Мари Луи Никола и Луи Жан).

 

Така пред около 40 зрители братята Люмиер, с помощта на кинематографа, прожектират десет кратки серии от „движещи се фотографии”, в това число и първия им филм „Работници напускат фабриката Люмиер в Лион”. Всяка една от лентите е 17 м дълга и заснетият на нея филм е с времетраене средно по 50 секунди, отбелязва Дарик. Общо чистият доход на братята Люмиер от първата платена прожекция в Париж е от 33 франка.

 

През следващата година братята тръгват на турне, като показват лентите си в Бомбай, Лондон, Ню Йорк и Буенос Айрес. Движещите се фигури стават популярни почти веднага, като най-значително влияние имат „Пристигането на влака на гара Ла Сиута” и „Производство на кокс”. Смята се, че това са първите документални филми в историята на киното.

 

Първата комедия „Градинарят” е заснета от Луи Люмиер през пролетта на 1895 г. В нея се разказва за едно малко момче, което погажда номер на градинаря, докато той полива цветята. Целият филм продължава само 49 секунди. В ролята на градинаря е истинският градинар на Луи. За ролята на момчето са спрягани три имена, все дърводелци от фабриката Люмиер - Леон Тротобас, Беноа Дювал и Даниел Дювал.

 

Eто и някои митове и факти от света на киното, подготвени от еzine.bg:

 

Ефектната сцена във филма „Мисията невъзможна – 2”, в която Том Круз и Дъгри Скот карат като луди мотори един срещу друг и се вкопчват един в друг във въздуха, а след това падат на земята и продължават да се бият, би завършила със сигурна смърт за над седемдесет процента от хората, които биха я изпитали на гърба си в реалния живот.

 

 

В прочутата сцена от първия филм за Батман той лети надолу, прегърнал Ким Бейсинджър, но в последния момент изстрелва нагоре въже с кука и успява рязко да спре точно над земята. В реалността такова спиране би изтръгнало ръката на Батман.

 

В кинохита „Армагедон” Брус Уилис с цял екип смелчаци лети към астероид с размера на Тексас, като с тях има бомба с мощност сто мегатона. Но за да могат частите на взривения астероид да се отклонят от курса си и да минат покрай Земята, са необходими още осемдесет милиона бомби с тази мощност.

 

В „Апокалипто” Мел Гибсън превръща маите в диваци. Все пак маите са били високоразвита цивилизация, която е дала на света много математици и астрономи. Наистина, маите са извършвали човешки жертвоприношения, но са убивани само военнопленници, и то далеч не всички от тях. При маите изобщо не било нормално да се пленят жителите на мирно селце, на които да бъдат изтръгнати сърцата.

 

В блокбастъра „Денят на независимостта” към Земята приближава гигантски извънземен кораб, чиято маса е равна на четвърт от масата на Луната. Приближаването на подобно чудовище нанесло огромни вреди, тъй като в океаните биха възникнали гигантски вълни и крайбрежните райони биха били заляти от тонове вода.

 

Във филма „10 000 години преди нашата ера” се разказва, че съоръженията в северноизточна Африка са се правили с помощта на мамути. Но те изобщо не са живеели там, защото биха измрели от адската горещина.

 

Във финалната сцена на филма „Троя” гърците слагат върху очите на мъртвите воини монетки. Наистина този обичай е съществувал при гърците, защото така покойниците можели да платят на лодкаря Харон, който да ги качи в лодката си, за да преминат през реката Стикс в царството на смъртта. Но по времето на Троя не са били изобретени монетите, този обичай се е появил по-късно.

 

Героинята на Хали Бери от филма „X-men” Буря е известна с уменията си да предизвиква мълнии. В обикновената мълния се освобождава енергия с мощност петстотин милиона джаула, което е равно на около сто и двадесет хиляди калории. За да създаде само една мълния, Буря би трябвало да изяде накуп двеста и петдесет суперкалорични сандвича.

Коментари

Новини Варна