Проф. д-р Вилиян Платиканов изказа благодарност, уважение и съпричастност на родителите на Георги.
21-годишният Георги от Варна спаси 4 живота след смъртта си.
Това стана възможно с изключително хуманното решение на семейството му, което дари органите на любимото си, отишло си без време момче.
"Нямахме никакви колебания, когато лекарите ни попитаха дали ще дарим органите му", каза през сълзи, пред журналисти, почернената майка Светла Николова. "Направихме го в името на Георги и се молим хората, които носят органите му да бъдат здрави, защото те носят част от нашето дете".
"Нека повече хора да даряват органи", призова опечаленият баща Николай Николов.
Георги беше прекрасно, здраво момче, разказаха родителите му, които намериха сили да говорят пред медиите в този толкова болезнено съкровен за тях момент. С красив ум, щедра душа, ведро отношение към живота.
Роден е на 9 януари 1994 г. във Варна. Завършва Математическата гимназия. Приет е в "Сити Юнивърсити" в Лондон. Учи там Бизнес науки. Тази година е трябвало да завърши. Седмица преди да отлети за Лондон, на злощастния 18 септември 2015 г., получава болки в главата, схващане на крака и сериозен кръвоизлив. Отведен е веднага в болница, но няма шанс да живее...
Въпреки фаталния край, смъртта на Георги дава живот на четирима тежко болни.
Днес те живеят нормално благодарение на Георги и семейния дух, каза проф. д-р Вилиян Платиканов, ръководител на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна. Семейство Николови направи други семейства по-щастливи, добави професорът и връчи благодарствено писмо от името на Изпълнителната агенция по трансплантация и плакет звезда - Звездата на Георги.
"Ще я сложим на гроба му", сподели тихичко майка му Светла и добави "този, който носи неговото сърце, ще има най-доброто сърце на света".
1100 души са в листата на чакащите за трансплантация в момента в България. През тази година във Варна са реализирани 4 - 5 от 12 възможни донорски ситуации. Три отказа за донорство има само този месец в УМБАЛ „Св. Марина“.
През последните 3 - 4 години у нас се наблюдава по-висок процент на съгласие за донорство в сравнение с предходните години. Ръстът се дължи на информационните кампании, обясни проф. д-р Вилиян Платиканов.
Донорската активност в страната се е увеличила до 10 пъти.
Миналата година донорските ситуации в България са били от 3 до 8 на милион души население. За сравнение в Испания и Хърватия, които са първи в Европа, цифрите са 35 - 36 на милион души.
Всяка втора събота на октомври се отбелязва Европейският ден на донорството. Тази година това е 10 октомври. От 10 до 17 октомври България отбелязва Седмицата на донорството. Целта на инициативата е хората да знаят какво се случва, да знаят какво е възможно да се направи за тяхното и за здравето на другите хора. Цели се да се образова обществото, да се информира за ситуации донорски, свързани с добрина, дарителство, за да могат някои пациенти, за които единственото възможно лечение е трансплантация да получат шанс да имат добър, нормален живот.
Златина Добрева
Снимки авторът
Коментари