Европейският съвет избегна риска от разединение заради мигрантската криза, като прие снощи заключения за общи действия, които включват затягане на външните граници чрез засилване на ФРОНТЕКС, финансиране на държави с голяма концентрация на мигрантски потоци, и вторично разселване на доброволен принцип.
Твърдението на германската канцлерка Ангела Меркел, че мигрантите няма да имат право да избират държавата на заселването си, не се подкрепя от никоя клауза в заключенията и дори се опровергава на две места в т. 6 от текста чрез изричното посочване, че ще се прилага „доброволен принцип“. Там пише: „На територията на ЕС грижата за лицата, спасени съгласно международното право, следва да се поеме на основата на споделени усилия чрез прехвърляне в контролирани центрове, създадени в държави членки, само на доброволен принцип, когато бързото и безопасно обработване би позволило, с пълната подкрепа на ЕС, да се направи разграничение между незаконните мигранти, които ще бъдат върнати, и лицата, които се нуждаят от международна закрила, за които ще се прилага принципът на солидарност. Всички мерки във връзка с тези контролирани центрове, включително преместването и презаселването, ще се осъществяват на доброволен принцип, без да се засяга реформата на системата от Дъблин.“
Този текст означава също така, че регламентът от Дъблин остава в сила, а според него държавите от вътрешността на ЕС могат да върнат в държавите край външните граници на съюза мигрантите, които са били регистрирани първо там на територията на ЕС. Както се разбра на минисрещата на Европейския съвет миналата неделя, България потенциално може да получи обратно над 60 000 мигранти от Германия въз основа на Дъблинския регламент, но принципът на доброволността предполага, че и те трябва да дадат съгласие. Тогава премиерът Бойко Борисов каза, че ако започне принудително връщане, държавата ще трябва да направи затвори, за да задържи мигрантите на своя територия, защото някои от тях са били залавяни по 30-40 пъти на границата й в опит да я напуснат.
Лидерите на ЕС се разбраха също да отпуснат втория транш от 3 млрд. евро, обещани на Турция съгласно споразумението за подпомагане на бежанците на нейна територия. Те ще отпуснат също 500 млн. евро помощ за страните в Африка, които са източници на мигрантски потоци. Ще подпомогнат финансово либийската брегова охрана и Мароко, за да пресекат човешкия наплив още на африканска земя. Отделно в ЕС ще бъдат подпомогнати специално Италия и Испания за създаване на центрове за временно приемане на мигранти.
Страните от Западните Балкани ще бъдат също обект на специално внимание. За тях пише, че „решаващо значение продължават да имат сътрудничеството с партньорите в региона на Западните Балкани и подкрепата за тях с оглед на обмен на информация относно информационните потоци, предотвратяване на незаконната миграция, увеличаване на способностите за защита на границите и подобряване на процедурите за връщане и обратно приемане.“
Усилията на България като председател с приключващ мандат на Съвета на ЕС са похвалени в т. 12, където се казва: „С оглед на нова обща европейска система за убежище беше постигнат значителен напредък благодарение на неуморните усилия на българското и предходните председателства. Почти е завършена работата по няколко досиета. Необходимо е да се постигне консенсус по регламента „Дъблин“ с оглед на неговото реформиране въз основа на баланс между отговорност и солидарност. (…) По време на Европейския съвет през октомври ще бъде представен доклад за напредъка.“
България е похвалена и в раздел „Други въпроси“, където пише: „Европейският съвет горещо приветства и подкрепя споразумението, постигнато между бившата югославска република Македония и Гърция по въпроса за името. Това, заедно със споразумението между България и бившата югославска република Македония относно Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, е добър пример за останалите от региона за укрепване на добросъседските отношения.“ Все пак Европейският съвет засега се въздържа да посочи за какво ново име на Македония става дума (Република Северна Македония).
segabg.com
Четете още: "Рок звездата" Курц: Опортюнистът, поел кормилото на ЕС
Коментари