За следващия отоплителен сезон правителството ще въведе стандарт, с който се ограничава използването на най-вредните горива за отопление на бита. Стандартът ще контролира количеството съдържание на пепел и сяра във въглищата и дървесината, използвани за горене, тъй като в момента няма подобни изисквания. Това обеща вчера екоминистърът Нено Димов на конференция за качеството на въздуха у нас, в която участваха и други членове на кабинета. Правителството трябва да изпълни редица мерки за по-чист въздух, след като през април страната ни беше осъдена от ЕК заради замърсяване на въздуха с прах.
"Въглищата и брикетите да се продават пакетирани. Да се работи за подмяна на уредите за отопление, включително чрез подпомагане и стимулиране. КАТ трябва да може да отказва първа регистрация на коли, които не отговарят технически на тези изисквания", изреди мерките Димов. Според министъра замърсяването на въздуха от битовото отопление се дължи на некачествените твърди горива и остарелите и неефективни отоплителни уреди. Трябва да има ясен режим за санкции, както и да се стимулира и подкрепя подмяната на уредите за отопление, смята той.
Идеята за подобен стандарт изобщо не е нова - обсъжда се от няколко години, а осъществяването й ще е много трудно. Домакинствата масово използват твърдо гориво за отопление. Министърът на труда Бисер Петков също се обяви за подобен стандарт, но в същото време енергийните помощи, които социалното ведомство раздава на най-бедните хора, масово се ползват за твърдо гориво. Около 205 хил. домакинства получават помощи за горива, като по данните на МТСП 80% от тях се отопляват на твърдо гориво.
"Това правителство не иска да плаща стотици милиони грешни пари на Европейския съюз за осъдителната присъда. Ние вече сме в процедура, така че час по-скоро трябва да вземем мерки да намалим битовите замърсители и съответно промишлените. По-бързата реализация става с промяна на нормативни уредби, промяна на закони в някои случаи, защото е естествено, че ще има реакция - никой собственик на автомобил, който няма катализатор, няма доброволно да се съгласи да си спре колата или да плаща санкции. Никой, който примерно има дърва за отопление, няма да се съгласи да не ги използва", обясни министърът на екологията.
segabg.com
Четете още: Жената, изгонена на улицата – настанена в дом
Коментари