IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
19:50 | 27 октомври 2017
Обновен: 12:40 | 5 ноември 2024

Нужни ли са суперхрани в детските градини

Те са скъпи и идват отдалеч, а у нас имат достатъчно достойни заместители

По материала работи: Юлиян Атанасов
Нужни ли са суперхрани в детските градини

Менюто в детските градини може да бъде обогатено с храни като киноа, авокадо, чиа, сушени боровинки, броколи и брюкселско зеле. Суперхраните са включени в новия сборник с рецепти за храненето в детските заведения, който ще бъде одобрен в началото на 2018 г. Това означава, че в градините ще могат да поднасят на децата и тези храни, но няма да е задължително, просто се дава алтернатива, обясниха диетолозите. Съмнително е дали децата ще ядат често киноа и чиа, при положение че дневно за изхранване на едно дете в градина у нас се отделят 2.20 лв., които трудно ще стигнат за осигуряване на скъпите суперхрани. А и в крайна сметка в това няма нищо страшно - отдавна е ясно, че "суперхрана" е маркетингово понятие, а не показател за хранителната стойност на определени продукти. И че "суперхраните" от другия край на света имат еквиваленти, растящи от векове по тукашните географски ширини, чието съдържание на ценни вещества е не по-малко супер.

 

Специалистите по хранене от години предупреждават, че суперхрани не съществуват и че те са просто плод на добър маркетинг. Преди известно време Световната здравна организация наред с обичайната препоръка да се консумират продукти от средиземноморската диета - много плодове и зеленчуци, риба, морски дарове, зърнени култури и ядки, официално препоръча като най-здравословно традиционното за всеки един регион по света хранене. Тоест - в България например е най-добре да се яде това, което са яли и предците ни, защото сме наследили техните гени и метаболизъм, а се смята, че организмът функционира най-добре, когато преработва храната лесно. А това става, ако тя му е позната. От друга страна, в местно отглежданите храни има най-добрата комбинация и концентрация на веществата, от които се нуждае местното население. Влиянието на климата, сезоните, съставът на почвата и водата, начинът на отглеждане на дадена култура определят важността й за хората, населяващи дадена територия.

 

Да не забравяме и принципа на сезонността на храните - най-здравословни са пресните продукти, т.е. тези, които се отглеждат възможно най-близо, имат най-кратък път до трапезата и не се налага да се транспортират от другия край на света и да се третират с химикали, за да издържат дълго.С други думи - нито за родителите, нито за децата им е полезно вносните "суперхрани" да доминират в диетата. Авокадо, киноа, чиа, годжи бери, кленов сироп, боровинки, броколи са чудесни храни, но това, което е най-добро за българите, са сиренето, картофите, крушите, сливите, ябълките, зелето и т.н. Нещо повече - тези традиционни храни имат състав, идентичен с вносните "суперхрани", но просто нямат същата слава. Като български "суперхрани" се определят шипките, просото, тученицата, дивият чесън, копривата, рожковите, баклата, пчелните продукти.

segabg.com

Четете още: Как можем да върнем българите от чужбина

 

Коментари