IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Икономика
11:13 | 19 август 2016
Обновен: 01:43 | 2 ноември 2024

Био ли е биото?

Или кой и как контролира търговията с тези продукти

По материала работи: manager
Био ли е биото?

Изумително е колко наивни могат да бъдат потребителите на така наречените „био продукти“, особено когато ги закупуват онлайн. Институциите проверяват и гарантират само за био храни, произведени в ЕС, а всичко останало е в ръцете на потребителите и съвестта на търговците. А колкото до последното, едва ли можем да разчитаме, че е на най-високо ниво, като съпоставим някои факти. В един от сайтовете за био храни например ни предлагат да заплатим 70 лв. капаро за брой турски калкан, или 35 лв. капаро за брой за балканска дива ципура, а ако ви се е доял бургаски веян паламуд, капарото е само 20 лв. Първи въпрос, който би трябвало да развълнува непредубедения потребител, който се е спрял на подобна оферта: Какъв е този био паламуд и био калкан, като водата в Черно море си е една и съща и паламудът и калканът, освен че се срещат все по-рядко, са си едни и същи. И втори въпрос - знаете ли, че всъщност в крайна сметка, след като получите доставката, ще се наложи да доплатите и този „златен“ био калкан ще ви излезе средно около 120 лв. за брой, а дивата био ципура около 60 лв. бройката.

 

Първият въпрос за „био“ произхода на предлаганите стоки важи и за екзотични плодове, като например „био бананите“ с произход Доминиканска Република, био кокосовите орехи от Кот Д'Ивоар, био крушите и ябълките от Аржентина, био грейпфрутите от ЮАР, китайския био джинджифил, био манго от Буркина Фасо, био червени сладки картофи, авокадо и ананаси от Уганда или Перу, като и био папая от Тайланд, и какво ли още не.


За сведение на потребителите на тези храни проверката ни установи, че при вноса им в България те са минали митнически санитарен контрол, но това не означава, че някой може да гарантира био произхода им.


Още много и любопитни продукти можете да откриете в био сайтовете, но добре си помислете, преди да се съблазните от модата на биото и рекламните трикове на търговците и да натиснете бутона „поръчай“.

 

Из сайтовете


Чували ли сте за бамбукова четка за зъби с активен въглен за избелване? А за екослънчеви очила или био молив за очи и вежди? Всички тези продукти са част от асортимента на онлайн магазини за биопродукти.


Според търговците биото на четката е това, че дръжката й е изработена от бамбук – едно от бързо възстановяващите се дървета на планетата, влакната й са произведени от висококачествен рециклиран найлон, а опаковката й е от рециклирана хартия.


Екослънчевите очила пък са с рамки от дърво, а за всеки закупен чифт се засажда ново дърво. Ако все още не ви звучи твърде абсурдно, то ще ви дадем информация и за цената – тя е, меко казано, абсурдна - 195 лева…


Същото е положението и с шотландската пушена сьомга, предлагана в един от въпросните сайтове. Цената й за 100 грама е 17,70 лв. Килограма на филето, опушено по традиционен метод с букова дървесина, излиза „едва“ 177 лева. Ако искате да не ви приседне, докато го преглъщате, можете да пийнете половин литър бира. Внимавайте обаче откъде я купувате, защото в онлайн биомагазина цената й е 5,20 лв., разликата е, че съдържа и мед…

 


За десерт можете да си вземете плодова близалка – био, каквото и да значи това, за 70 стотинки, или сладък крем от мастик за мазане, но за него трябва да се бръкнете със 17,30 лева за 400 грама…


Срещат се и други екзотични предложения - сушени бели черници с ванилов шоколад. За 125 грама от тях трябва да преброите 21,55 лв., все пак са суперхрана, поне така твърди търговецът…


А едно от най интересните предложения е за био възглавница с пълнеж от… костилки на череши!

 

Златина Добрева

 

Още по темата: Онлайн продажбите на биохрани оставени на самотек

 

 

Коментари

Новини Варна