IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 21°
Икономика
13:45 | 10 май 2016
Обновен: 13:58 | 6 септември 2024

Как България може да привлече повече инвестиции?

С поредна среща със студенти Investor.bg отбелязва 15-та си годишнина

По материала работи: Деян Михайлов
Как България може да привлече повече инвестиции?

Кои са факторите, от които зависи привличането на инвестиции в българската икономика? Това бе темата на дискусия, организирана от Investor.bg в УНСС като част от поредицата срещи със студенти, с които компанията отбелязва своята 15-та годишнина.

"Искаме да споделим нашия опит и да разкажем как се сбъдва българската мечта. Целта на дискусиите е вие, младите хора, да задавате въпроси към тези, които са успели. Успехът се случва тук и сега, стига човек да е последователен и да има кураж", заяви пред младите икономисти Георги Бисерински, изпълнителен директор на Инвестор БГ.АД.

Николай Василев, изпълнителен директор на „Експат Капитал“, представи своята гледна точка за основните фактори, допринасящи за успеха на страната - членството в ЕС и НАТО и валутния борд. Той отбеляза, че за България е изгодно възможно най-скоро да влезе в еврозоната, но през последните години политиките на страната я отдалечават от тази цел. България рано или късно трябва да стане и част от Шенген.

"Едно от малкото ни предимства за привличане на инвеститори са ниските преки данъци. Ако това го нямаме, интересно защо някой трябва да инвестира точно в България. Друг важен фактор е кредитният рейтинг на страната. Посоката, в която се развиваме, не предполага повишаването му, а има риск и от бъдещо понижаване", каза Николай Василев.

Той се обяви срещу тезата, че бюджетният дефицит е предпоставка за растеж. Напротив, дефицитът единствено създава хаос в икономиката, увеличава дълга, създава кризи и държави като Гърция "финишират грозно", посочи той.

Много от държавите са постигали най-добрите си икономически резултати в годините на бюджетен излишък, изтъкна още икономистът.

"За пенсионния модел се говори много. Ако искате някога да разчитате на държавна пенсия, трябва всички да работим здраво, да си плащаме данъците и осигуровките, да останем в България и накрая да не получаваме много голяма пенсия", каза той на младите хора.

Като друг важен фактор Василев посочи премахването на регулаторните режими, за което правителствата трябва да имат "силна воля и здрава ръка". Като други фактори той очерта капиталовите пазари и образованието.

Има още много неща, които да направят университетите, бизнесът и управляващите, за да направят образованието по-конвертируемо и по-съответстващо на това, което работодателите очакват. В съвременния свят един от най-ключовите въпроси е колко езика знае човек. Ако някой смята, че може да бъде успешен, без да знае езици, това е загубена кауза, каза Василев.

Той посъветва студентите да ходят на стажантски програми, за да не се окаже при дипломирането, че има много по-добри от тях на пазара на труда.

Page Break
Най-доброто нещо, което може да направи един университет, е да научи хората да мислят, заяви пред аудиторията финансистът Любомир Дацов.

„Единственият начин да създадеш подходящо място за инвестиции са хоризонталните политики. За да си успешен, трябва да бягаш поне със средната скорост, с която се развива светът“, коментира той.

Според него възходящото икономическо развитие на България между 2000 и 2008 година се дължи на правените тогава структурни реформи, а не само на положителния икономически цикъл. Отказът от структурни реформи излиза скъпо, каза той.

Дацов посочи като проблем, че в последните години съвкупните инвестиции спрямо БВП са „отчайващо ниски“. Той подчерта, че привличането на чужди инвестиции зависи пряко от създаването на добра среда за правене на бизнес и нивото на корупция.

През последните години нивото на съвкупните инвестиции в страната се запазва, но за сметка на държавните инвестиции, които са над седем на сто от БВП, допълни той. Финансистът допълни, че плоският данък е благоприятен фактор за инвестициите. Те биха могли да нараснат, ако се увеличат спестяванията в пенсионните фондове от втория стълб, но за това са необходими години.

Концентрацията на бизнеса в определени сектори е отчайваща и всъщност имаме нарушена конкуренция, отчете той като проблем.

Според него пазарът на труда е основният фактор, от който ще зависи развитието в следващите години. „Ние имаме икономика, която може да е базирана само на качеството на хората, защото за разлика от Русия нямаме икономика на добива на полезни изкопаеми“, посочи Дацов.

Като цяло по думите му в Европа основният проблем е растеж и заетост. Що се отнася до растежа, той зависи и от външните рискове. В света нараства рискът от изпадане в рецесия, каза още Дацов.

За постигнатия през 2015 г. растеж от 3% той коментира, че резултатът се дължи на ръста на износа и на ръста на публичните инвестиции в инфраструктурата с пари от еврофондовете.

Но усвояването на средствата от новия период 2014 – 2020 г. по думите му е само 1,6% две години след началото и забавянето е подобно на ситуацията с евросредствата от периода 2007 – 2013 г., когато нямаше натрупан капацитет. Ниското ниво на усвояване през 2016 и 2017 година ще се превърне в дефект, прогнозира той.

От гледна точка на данъчната структура имаме една от най-добрите в Европа, но без структурни реформи няма как да има движение напред, заяви финансистът. Той обаче представи данни, според които България и Чехия са шампиони по данъчна тежест за малкия и средния бизнес, като се вземат предвид всички фактори, които утежняват правенето на бизнес.

Любомир Леков, предприемач и основател на Investor.bg, посъветва младите хора да не приемат съвети от хората, които им казват, че нещата няма да станат.

Той посочи колко е важно човек да има добър екип, да пътува и да се търсят контакти навън.

Човек трябва да се опита да направи собствен бизнес, защото това е най-хубавото нещо, дори в началото става въпрос за нещо малко. "Експериментирайте, пробвайте, защото времето бързо минава. Не се страхувайте да пробвате неща, дори ако другите ви съветват обратното", каза той на студентите.

Той допълни, че човек трябва да инвестира и в себе си например като спортува.

В отговор на въпрос за предимствата от еврозоната Николай Василев коментира, че скоро няма да влезем и въпросът е политически - нас не ни искат заради нивата на корупция.

Любомир Дацов също посочи, че членството в клуба е признание, че „имаш качествата и останалите те приемат“. След включването в механизма ERM2 самият процес след това е технически. Например вдигането или намаляването на ДДС може да повиши или намали инфлацията. Сега сме с фиксиран валутен курс, но все още има валутен риск.

"Не се знае дали на някой няма да му хрумне да „отвърже“ борда, който икономически не може да бъде срутен, но може да бъде премахнат с политическо решение", каза той.

"В България има много добри възможности, включително и за добро възнаграждение. Страната ни наистина е добро място за живеене, за кариера и за бизнес", коментира Георги Бисерински.

Любомир Леков заяви, че има добри перспективи пред предприемачите в България, като най-успешните сектори в момента са аутсорсингът и ИТ. 

Повече може да видите тук

Коментари

Новини Варна